თიბისი ბანკის მხარდაჭერით შექმნილი ფილმი „გამოსვლა“ ამერიკულ კონოფესტივალზეა წარდგენილი
საქართველო, თბილისი - 13:40 | 06.07.2016 ნანახია: 1973
თიბისი ბანკის მხარდაჭერით შექმნილი ფილმი „გამოსვლა“ ამერიკულ კონოფესტივალზეა წარდგენილი. ვახო ჯაჯანიძის მოკლემეტრაჟიანი ფილმი „გამოსვლა“ დამოუკიდებელი ამერიკული კინოს ერთ-ერთ საუკეთესო ფესტივალზე Maine International Film Festival მიიღებს მონაწილეობას. ფილმს საერთაშორისო მოკლემეტრაჟიანი ფილმების სექციაში (World Shorts) აჩვენებენ.
ვახო ჯაჯანიძის „გამოსვლა“ დაცარიელებულ ქალაქ ჭიათურაში, პატარა სახლში მცხოვრები ორი დის, ტატიანასა და ლილის შესახებ მოგვითხრობს. გადარჩენისთვის ყოველდღიური ბრძოლით დაღლილ დებს შორის კონფლიქტი მაშინ იწყება, როცა ლილის „ჭაობიდან“ თავის დაღწევისა და თავის ქალიშვილთან საცხოვრებლად გადასვლის შანსი უჩნდება.
„გამოსვლა“ იმ 6 მოკლემეტრაჟიან ფილმებს შორის ერთ-ერთია, რომელიც ეროვნული კინოცენტრისა და თიბისი ბანკის დაფინანასებით შეიქმნა. ეს იყო პირველი პრეცედენტი, როდესაც ქვეყანაში კონემატოგრაფიის განვითარების მიზნით სახელმწიფო სუბსიდიასთან ერთად კინოწარმოებაში კერძო ბიზნესი ჩაერთო.
ფილმის პრემიერა 2015 წლის ივლისში შედგა და მას შემდეგ თბილისის საერთაშორისო კინოფესტივალზე ჟიურის სპეციალური პრიზიც მოიპოვა.
Maine International Film Festival აშშ-ში 1998 წლიდან იმართება. ფესტივალზე ყოველწლიურად სხვადასხვა ჟანრის საერთაშორისო ფილმები იღებენ მონაწილეობას.
წელს ფესტივალი 8 ივლისს იწყება და ის 17 ივლისამდე გაგრძელდება.