„ნაციონალური მოძრაობა“ ხელისუფლებას მოუწოდებს ეუთოს პრეზიდენტის არჩევნებზე საქართველოს კანდიდატს მხარი დაუჭირონ
საქართველო, თბილისი - 13:08 | 29.06.2016 ნანახია: 1622
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი ლიდერი და ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტობის კანდიდატმა გიგი წერეთელმა 1-5 ივლისს საქართველოში გასამართ ღონისძიებებზე ისაუბრა, რომლის ფარგლებშიც თბილისში ეუთოს პრეზიდენტს აირჩევენ.
წერეთელმა ყურადღება გაამახვილა საქართველოს მთავრობის მხრიდან მხარდაჭერის არ არსებობაზეც და აღნიშა, რომ ქვეყნისთვის ესაა უნიკალური შანსი და ხელისუფლების პოზიცია ადეკვატური უნდა იყო.
„თბილისში, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის მიერ დაგეგმილი ღონისძიებები, თავისი მასშტაბით უპრეცედენტო პოლიტიკური მოვლენაა. წლების განმავლობასი ჩვენ ეუთოში ვმუშაობდით, რომ ეს ღონისძიება საქართველოში შემდგარიყო, რადგან ეს ქვეყნისთვის ძალიან პრესტიჟულია.
რაც შეეხება თემას, რომელიც პოლიტიკური დაპირისპირების საგანი გახდა, არ ვფიქრობდი, რომ მოვლენები ასე განვითარდებოდა.
ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტობა ნებისმიერი ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანია. ესაა უნიკალური ფორუმი, რომელიც საშუალებას იძლევა სხვა საკითხებთან ერთად, ფოკუსირებული იყო შენი ქვეყნის პრობლემებზე იგივე უსაფრთხოების, ოკუპირებული ტერიტორიების კუთხით. თუმცა საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენელთა მიდგომა აბსოლუტურად არაკომპეტენტური და მავნებლურია.
მაქვს პატივი ორჯერ ვიყო არჩეულია ეუთოს ვიცე-პრეზიდენტად. უპრეცედენტო მოვლენაა, როცა ევროპის პოლიტიკური გაერთიანება მხარს ქართველ კანდიდატს უჭრს. ასეთ ვითარებაში, ვფიქრობ უადგილოა პოლიტიკურ კუთვნილებაზე საუბარი. მთავარია საქართველომ ხელიდან არ გაუშვას შანსი, რომ უკეთ იყოს წარმოდგენილი და მეტი ბერკეტი ჰქონდეს.
პრეზიდეტის განცხადება ამ თვალსაზრისით ადეკვატური იყო, მისი მხარდაჭერა იყო საქართველოს მხარდაჭერა. ხელისუფლებამ კი უკეთ უნდა გაიაზროს თავისი პოზიცია და ქვეყნბის რეპუტაციას ჩრდილი არ მიაყენოს“ - განაცხდა გიგი წერეთელმა.
აღნიშნულ საკითხზე ხელისუფლების პოზიციას გამოეხმაურა ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წევრი ელენე ხოშტარია და ხელისუფლებას მოუწოდა, რომ ვიწროპოლიტიკური მოვლენეის გამო არ დაბლოკონ ჩვენი ქვეყნის კანდიდატურა და მას მხარი დაუჭირონ.
ხელისუფლების მხრიდან არაადეკვატურ რეაქციაზე გაამახვილა ყურადღება პარტიის წარმომადგენელმა სერგი კაპანაძემ. მისი განცხადებით, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა უსაფრთხოების არქიტექტურის ერთერთი ქვაკუთხედია, მის პრეზიდენტად ქართველი კანდიდატი კი ქვეყნისთვის უნიკალური შანსი