თინათინ ხიდაშელი ოქტომბრის მერე აღარ იქნება მინისტრი - გუგა ჩაფიჩაძე
საქართველო, თბილისი - 16:06 | 27.06.2016 ნანახია: 1721
ახალი პოლიტიკური ცენტრი "გირჩის" წარმომადგენელი, გუგა ჩაფიჩაძე განმარტავს, რომ თავდაცვის მინისტრის მიერ დღეს მიღებული გადაწყვეტილება იმასთან დაკავშირებით, რომ სავალდებულო სამხედრო გაწვევა გაუქმდა, წინასაარჩევნო პოპულისტური ნაბიჯია, რადგან მას რეალურ ცვლილებებთან კავშირი არ აქვს.
აღნიშნული გადაწყვეტილება მხოლოდ იმ მოქალაქეებს შეეხებათ, რომელთაც აქამდე თავდაცვის სამინისტრო იწვევდა ჯარში, ხოლო დანარჩენ 75% მოქალაქეს, რომლებსაც შინაგან საქმეთა სამინისტრო და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი იწვევს, არ ეხებათ:
"თინათინ ხიდაშელი ოქტომბრის მერე აღარ იქნება მინისტრი, რაც ნიშნავს, რომ შემდეგ მინისტრს ექნება უფლება, ისევ აღადგინოს ამ 25%-ის გაწვევა ყაზარმებში (თავდაცვის სამინისტრო). მოხშირდა საუბარი, რომ არჩევნების შემდეგ, ქართული ოცნების გამარჯვების შემთხვევაში, თავდაცვის მინისტრი გახდება ბატონი სესიაშვილი, რომელიც სავალდებულო სამხედრო სამსახურის გაუქმების კატეგორიული წინააღმდეგია".
ხიდაშელის დღეს მიღებული გადაწყევტილება ვერ შეეხება შსს-სა და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს. გარდა ამისა, მისი თქმით, თავდაცვისა და უსაფრთხოების კომიტეტი ცვლილების წინააღმდეგია, რაც ართულებს ამ საკითხის საკანონმდებლო რეგულირებას, რომლის გარეშეც ეს თემა მუდმივად იქნება განსხვავებული იდეების მქონე მინისტრების გადასაწყვეტი, განაახლებენ თუ შეწყვეტენ იძულებით გაწვევას:
"საჭიროა პარლამენტარებმა მხარი დაუჭირონ "გირჩის" ინიციატივას, სავალდებულო სამხედრო სამსახურის გაუქმების შესახებ, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მოგვიწევს მუდმივი მარჩიელობა, თუ რას გადაწყვეტენ ახალი მინისტრები", - განაცხადა გუგა ჩაფიჩაძემ
ამ განცხადების სისწორეს ადასტურებს თავდაცვის სამინისტრო და განმარტავს, რომ ხიდაშელის მიერ დღეს მიღებული ცვლილება სამხედრო მოსამსახურეთა მხოლოდ იმ 25%-ს შეეხება, რომელსაც აქამდე თავდაცვის სამინისტრო იწვევდა ჯარში.