პრეზიდენტი ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებს შეხვდა
საქართველო, თბილისი - 18:45 | 17.06.2016 ნანახია: 1652
არასაპარლამენტო ოპოზიციური პარტიებისადა პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილისშეხვედრა კონკრეტული შედეგით - სამუშაოჯგუფის შექმნითდასრულდა, რომელიცსაარჩევნო კანონმდებლობაზე იმუშავებს.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, სამუშაო ჯგუფი უახლოეს დღეებში შეიკრიბებადა „საარჩევნო კოდექსთან" დაკავშირებითკონკრეტულ წინადადებებს ჩამოაყალიბებს დაცვლილებათა პაკეტს შეიმუშავებს.
პრეზიდენტი პარლამენტს სამუშაო ჯგუფისმიერ შემუშავებულ ცვლილებებს დაშენიშვნებს ორი მოსმენით უკვე მიღებულიკანონპროექტის საბოლოოდამტკიცებამდეშესთავაზებს.
„ჩვენ ვიმუშავებთ კონკრეტულ წინადადებებზე და გვინდა იმედი ვიქონიოთ, რომ ამ შემთხვევაში მმართველი ძალაუფრო მეტი გულისყურით და უფრომეტი პასუხისმგებლობით მოეკიდება ამ საკითხებს, რადგან ძალიანმნიშვნელოვანია, რომ 2016 წლის არჩევნები, არაძალადობრივ, დემოკრატიულგარემოში ჩატარდეს და ერთგვარითანხმობის და კონსენსუსის ფორმატში მიმდინარეობდეს.
თანხმობა გულისხმობს იმას, რომ როგორც პარლამენტში წარმოდგენილი პოლიტიკური ძალები - ოპოზიცია დასახელისუფლებო ძალა, ისე პარლამენტსგარეთ წარმოდგენილი, საკმაოდ გავლენიანი პოლიტიკური ძალები,მონაწილეობდნენ ამ საერთო კონსენსუსის მიღწევაში", - საქართველოსპრეზიდენტის პოლიტიკურმა მდივანმაგანაცხადა ფიქრია ჩიხრაძემ.
მისი განცხადებით, პრეზიდენტი ყოველთვის ცდილობდა დახმარებოდა პოლიტიკურ ძალებს საარჩევნოკანონმდებლობასთან დაკავშირებით კონსენსუსისმიღწევაში, იქნებოდა ეს სისტემური ცვლილებები, თუ „საარჩევნოკოდექსის" ნაწილი.
„ეს იყო ჯერ კონსენსუსის შექმნის მცდელობა საარჩევნო სისტემაში კონსტიტუციურ ცვლილებებთან დაკავშირებით,რაც სამწუხაროდ არ გამოვიდა,რადგან მმართველი ძალა მაშინ არ წამოვიდა ამაზე.
შემდგომ იყო გერმანული მოდელი, რომლის ინიცირებასაც ჩვენ დავუჭირეთ მხარი, მაგრამ ეს საკითხიც სამწუხაროდ,არ არის დაძრული მკვდარიწერტილიდან", - განაცხადა ფიქრია ჩიხრაძემ.
სამუშაო ჯგუფში პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მხრიდან პოლიტიკური მდივანი ფიქრია ჩიხრაძე, პრეზიდენტის მრჩეველი ადამიანის უფლებებისა და მართლმსაჯულების საკითხებში კახა კოჟორიძე და პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოვალეობის შემსრულებელი ზურაბ მაჭარაძე ჩაერთვებიან.