ჩვენ გვაქვს ყველანაირი საშუალება, „ნაცმოძრაობას“ სასამართლოს თემაზე საგამოძიებო კომისია არ შევაქმნევინოთ. ეს არის ჩვენი პრინციპული პოზიცია - ირაკლი კობახიძე
საქართველო, თბილისი - 17:53 | 21.04.2023 ნანახია: 1498
ჩვენ გვაქვს ყველანაირი საშუალება, „ნაცმოძრაობას“ სასამართლოს თემაზე საგამოძიებო კომისია არ შევაქმნევინოთ. ეს არის ჩვენი პრინციპული პოზიცია, - ამის შესახებ პარტია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძემ განაცხადა.
„ჩვენთვის შეურაცხმყოფელი იყო მოსამართლეების დასანქცირება, მათთვის სავიზო შეზღუდვების დაწესება. ეს იყო უხეში ნაბიჯი ქართული სახელმწიფოს წინააღმდეგ, ყოველგვარი მტკიცებულებების გარეშე მოსამართლეთა დასანქცირება. აქედან გამომდინარე, ჩვენ არ გვაქვს სხვა ალტერნატივა, ჩვენ გვჭირდება ამ თემასთან დაკავშირებით პრინციპული პოზიციის დაფიქსირება. ჩვენ ვიყენებთ შესაბამის პროცედურულ მექანიზმებს, რა თქმა უნდა, არსებული კონსტიტუციისა და რეგლამენტის ფარგლებში. ჩვენ კონსტიტუციის წინააღმდეგ მოქმედებას გვედავებიან ის პოლიტიკური სუბიექტები და მათი მხარდამჭერი ექსპერტები, რომლებიც ექვსი თვის განმავლობაში არ შემოდიოდნენ პარლამენტში. მათ სწორად შეახსენეს, „ქართული ოცნების“ დამსახურებაა, რომ ისინი დღემდე სარგებლობენ პარლამენტის წევრის მანდატებით.
რაც შეეხება კონსტიტუციის ფარგლებში მოქმედებას, ეს არის ჩვენი პრინციპი, ვმოქმედებთ კონსტიტუციისა და რეგლამენტის ფარგლებში. არსებული კონსტიტუციისა და რეგლამენტის ფარგლებში, ჩვენ გვაქვს ყველანაირი საშუალება, „ნაცმოძრაობას“ სასამართლოს თემაზე საგამოძიებო კომისია არ შევაქმნევინოთ. ეს არის ჩვენი პრინციპული პოზიცია. ამას აუცილებლად ასე გავაკეთებთ. ამასთან, რა თქმა უნდა, გაგრძელდება პარლამენტის შეუფერხებელი საქმიანობა. ქვეყნისთვის ყველა საჭირო გადაწყვეტილება იქნება მიღებული, ჩვენ განვაგრძნობთ კონსტიტუციისა და რეგლამენტის ფარგლებში მოქმედებას და უზრუნველვყოფთ იმას, რომ „ნაცმოძრაობა“ სასამართლოზე კომისიას ვერ შექმნის და ასევე უზრუნველვყოფთ პარლამენტის გამართულ ფუნქციონირებას. ამის პირობას ვდებთ საზოგადოების წინაშე“, – განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.