ეს არის თავდასხმა ჩვენს სტრატეგიულ პარტნიორობაზე - ჰელსინკის კომისია კანონპროექტზე
საქართველო, თბილისი - 19:57 | 06.03.2023 ნანახია: 905
აშშ-ის ჰელსინკის კომისია საქართველოს პარლამენტში ინიციირებულ უცხოეთის გავლენის აგენტების კანონთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს და აღნიშნავს, რომ ეს თავდასხმაა სტრატეგიულ პარტნიორობაზე და ქართველი ხალხის დასავლურ არჩევანზე.
კომისიაში ამბობენ, რომ თუ კანონპროექტს მიიღებენ, ეს ხაზს გაუსვამს ქართული დემოკრატიის სწრაფ დაცემას.
ჰელსინკის კომისია კანონპროექტს ანტიდემოკრატიული უწოდებს.
"დამოუკიდებლობის აღდგენის დღიდან ქართველმა ხალხმა მკაფიოდ და თანმიმდევრულად გააკეთა არჩევანი დემოკრატიული, ევროატლანტიკური გაერთიანების სასარგებლოდ. თუმცა, თუ ანტიდემოკრატიულ კანონს უცხოური აგენტების შესახებ, რომელიც რუსულ სტილშია, მიიღებენ, ეს იქნება კრიტიკის საბაბი საქართველოს ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანების გზაზე და ხაზს გაუსვამს ქართული დემოკრატიის სწრაფ დაცემას. ეს ასევე აჩვენებდა იმას, რომ საქართველოს მოქმედი ხელისუფლება სულ უფრო მეტად მხარს უჭერს რუსეთს - ზუსტად იმ ქვეყანას, რომელსაც საქართველოს ტერიტორიების 20 პროცენტი ოკუპირებული აქვს, იტაცებს მოქალაქეებს, უგულებელყოფს სუვერენიტეტს და უკრაინაში გენოციდურ ომს აწარმოებს.
ეს კანონპროექტი, ისევე როგორც მიმდინარე დემოკრატიული ვარდნა, მათ შორის პოლიტიკური ოპონენტების დაპატიმრება, არის თავდასხმა ჩვენს სტრატეგიულ პარტნიორობაზე და ქართველი ხალხის დასავლურ არჩევანზე. 1991 წლიდან შეერთებული შტატები ქართველი ხალხის მტკიცე და დაუღალავი მეგობარია. ეს არ შეიცვლება, მიუხედავად ხელისუფლების პოზიციისა. ამ მეგობრობის სულისკვეთებით, ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, უარყოს შემოთავაზებული კანონპროექტი და დაამტკიცოს მისი დემოკრატიისადმი ერთგულება", - წერია ჰელსინკის კომისიის განცხადებაში.