"ხალხის ძალა" უცხოური გავლენების აგენტების რეესტრის შექმნის კანონპროექტს ამზადებს
საქართველო, თბილისი - 15:56 | 29.12.2022 ნანახია: 501
"ქართული ოცნებიდან" წასული დეპუტატების მიერ შექმნილი მოძრაობა "ხალხის ძალა" აცხადებს, რომ "უცხოური გავლენების აგენტების რეესტრის შექმნისა და მედიაში სიცრუის გავრცელების რეგლამენტაციის შესახებ" კანონპროექტებს ამზადებენ.
ამის შესახებ მოძრაობის წევრებმა ბრიფინგზე განაცხადეს.
ჩვენ მიერ შემოთავაზებული კანონით შეიქმნება უცხოური გავლენების აგენტების რეესტრი, რომელშიც რეგისტრაციაც სავალდებულო იქნება ყველა NGO-სთვის და სხვა სუბიექტებისთვის, რომლებიც უცხოური წყაროებიდან ფინანსდებიან და საქართველოში საჯარო გადაწყვეტილების მიღებაზე ან საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებას ისახავენ მიზნად.
შემოღებული იქნება უცხოური აგენტის ცნება და შესაბამის სუბიექტებს საკუთარი ფინანსური შემოსავლებისა და ხარჯების სრულად დეკლარირების ვალდებულება დაეკისრებათ. გარდა ამისა, უზრუნველყოფილი იქნება სახელმწიფოს უშუალო ჩართულობა მთელ რიგ პროცესებში, რომელიც უცხოური დაფინანსებით ფიზიკური თუ იურიდიული პირების პრივილეგირებას ითვალისწინებს", - თქვა მაჭარაშვილმა.
მანვე აღნიშნა, რომ ასევე მუშაობენ კანონპროექტზე, რომელიც "მედიაში სიცრუის გავრცელების რეგლამენტაციას ითვალისწინებს".
"ის ეფექტურად უზრუნველყოფს როგორც სიცრუის გავრცელების პრევენციას, ისე მასზე სათანადო რეაგირებას. დღეს მთელი რიგი მედიასაშუალებები და NGO-ები მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ საქართველოში პოლიტიკური პროცესების რადიკალიზაციასა და პოლარიზაციაში. აქედან გამომდინარე მიგვაჩნია, რომ ორივე კანონპროექტის მიღება მნიშვნელოვან როლს შეიტანს დეპოლარიზაციაში, რაც საქართველოს მშვიდობიანი განვითარების აუცილებელი პირობაა", - თქვა გურამ მაჭარაშვილმა.