ჩეხეთიდან საქართველოში ექსპორტი თითქმის გაორმაგებულია, ნაწილი დარწმუნებული ვარ, რუსეთში მიდის - ჩეხეთის ელჩი
საქართველო, თბილისი - 15:14 | 01.12.2022 ნანახია: 474
ჩეხეთიდან საქართველოში ექსპორტი თითქმის გაორმაგებულია. ამ ექსპორტის ნაწილი კი, დარწმუნებული ვარ, რომ რუსეთში მიდის, - ამის შესახებ ჩეხეთის ელჩმა, პეტრ მიკისკამ განაცხადა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ ჩეხეთი ამჟამად ევროკავშირის პრეზიდენტი ქვეყნაა და რომ ეს იქნება ერთ-ერთი კრიტერიუმი, როდესაც საქართველოს მზაობას შეაფასებენ კანდიდატის სტატუსის მისაღებად.
"ჩეხეთიდან საქართველოში ექსპორტი თითქმის გაორმაგებულია. ამ ექსპორტის ნაწილი კი, დარწმუნებული ვარ, რომ რუსეთში მიდის. ამას ექნება შედეგი და ჩეხეთი, რომელიც ევროკავშირის პრეზიდენტი ქვეყანაა, თვალს ადევნებს მოვლენებს. ეს იქნება ერთ-ერეთი კრიტერიუმი, როდესაც შევაფასებთ საქართველოს მზაობას კანდიდატის სტატუსისთვის და არამხოლოდ ის 12 რეკომენდაცია.
დიდი ხნის წინ ჩავამატეთ ჩვენს კრიტერიუმებში შესაბამისობა საერთო საგარეო და უშიშროების პოლიტიკაზე განცხადებებთან. თუ ახლოდან დააკვირდებით, საქართველოს გაცილებით დაბალი მაჩვენებელი აქვს, ვიდრე უკრაინას და მოლდოვას და ზოგჯერ რთულია იმის გაგება, საქართველოს მთავრობა რატომ არ იზიარებს ევროკავშირის განცხადებებს ზოგიერთ დიქტატორულ რეჟიმებზე. საქართველოს პასუხი ყოველთვის ის არის, რომ ამან შეიძლება გამოიწვიოს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის აღიარება, მაგრამ ამ შემთხვევაში, საქართველომ, პრაქტიკულად, უნდა თქვას უარი რაიმე სახის საგარეო პოლიტიკის განვითარებაზე, თუ კი მუდმივად ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარების შიშით იმოქმედებს," ("ფორმულას" თარგმანი) - თქვა "მიკისკამ.
აღნიშნულ თემაზე ელჩმა 30 ნოემბერს, არასამთავრობო ორგანიზაცია "თავისუფალი რუსეთისა" და ლიეტუვის საელჩოს ორგანიზებულ ღონისძიებაზე ისაუბრა.