საქართველო "ჯაველინის" ახალ პარტიას შეისყიდის
საქართველო, თბილისი - 13:40 | 31.01.2022 ნანახია: 31861
საქართველოს მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე, შეერთებული შტატებისგან ტანკსაწინააღმდეგო სისტემის "ჯაველინის" ახალი პარტიის შეძენაზე იმსჯელეს.
როგორც მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში ვკითხულობთ, საქართველო "ჯაველინის" ახალ პარტიას გამარტივებული წესით შეისყიდის.
"საქართველოს თავდაცვის ძალების თავდაცვისუნარიანობის გაძლიერებისა და ჯავშანსაწინააღმდეგო შესაძლებლობის გაუმჯობესების მიზნით, მთავრობა ტანკსაწინააღმდეგო გადასატანი სარაკეტო სისტემის "JAVELIN"-ების დამატებითი პარტიის შესყიდვაზე მუშაობს.
როგორც ცნობილია, 2021 წელს სახელმწიფო დეპარტამენტმა საქართველოსთვის დამატებით 30 მილიონი დოლარის „JAVELIN“-ების შესაძლო საგარეო სამხედრო გაყიდვის შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო. თავდაცვის სამინისტრო, სახელმწიფოებრივი და საზოგადოებრივი მნიშვნელობის ღონისძიების შეზღუდულ ვადებში, შეუფერხებლად ჩატარების მიზნით, ორი ქვეყნის მთავრობებს შორის გასაფორმებელი ხელშეკრულებით გათვალისწინებულ, ახალ ტანკსაწინააღმდეგო გადასატან სისტემა „JAVELIN“-ს გამარტივებული წესით შეისყიდის.
თავდაცვის სამინისტროს პრიორიტეტების გათვალისწინებით, გადაწყდა, რომ "JAVELIN"-ის სისტემის შესყიდვა, ჯამური ღირებულებით 26 მლნ 246 ათასი 866 აშშ დოლარი, დაფინანსდება შეერთებული შტატების მიერ გამოყოფილი თანხებით, ასევე, შეერთებული შტატებისა და საქართველოს მთავრობებს შორის გაფორმებული ხელშეკრულებების ფარგლებში, საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გადარიცხული თანხებით", - ნათქვამია გავრცელებულ ინფორმაციაში.
საქართველომ ჯაველინის სისტემის ტანკსაწინააღმდეგო იარაღის პირველი პარტია 2018 წელს მიიღო.