ამერიკელი სენატორები მიხეილ სააკაშვილთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებენ
საქართველო, თბილისი - 13:44 | 20.11.2021 ნანახია: 540
სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის სენატორები, ევროპის ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე რონ ჯონსონი, კომიტეტის წამყვანი რესპუბლიკელი წევრი ჯიმ რიში, ევროპის ქვეკომიტეტის წამყვანი დემოკრატი წევრი ჯინ შაჰინი და ჰელსინკის კომისიის თავმჯდომარე ბენ კარდინი მიხეილ სააკაშვილის მდგომარეობასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებენ.
განცხადებას, რომელიც მიხეილ სააკაშვილის გორის სამხედრო ჰოსპიტალში გადაყვანამდე მომზადდა, სენატორი ჯინ შაჰინი "ტვიტერზე" ავრცელებს და იქვე აღნიშნავს, რომ მიესალმება მიხეილ სააკაშვილის სამხედრო ჰოსპიტალში გადაყვანისა და მისი შიმშილობის დასრულების შესახებ ცნობებს.
"ყურადღებით ვაკვირდებით ყოფილი პრეზიდენტის, სააკაშვილის სიტუაციას და მკურნალობას, რაც ამერიკის სენატში საქართველოს მეგობრების შეშფოთებას იწვევს. მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ ვაფრთხილებდით, რომ საქართველოში ბატონი სააკაშვილის დაბრუნება პოლიტიკურ პოლარიზებას გააღრმავებდა, ბატონი სააკაშვილი, ისევე როგორც ყველა პატიმარი, რომელიც ელის სასამართლოს, იმსახურებს სამართლიან და ღირსეულ მოპყრობას, საერთაშორისო სტანდარტების და ქართული კანონმდებლობის შესაბამისად. ჩვენ გვაშფოთებს, რომ ეს ახლა ასე არ ხდება.
დაჟინებით მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, უზრუნველყოს დამოუკიდებელ მედიკოსთა გუნდის რჩევების გათვალისწინებით, გადაუდებლად, ბატონი სააკაშვილისთვის საჭირო სამედიცინო დახმარების აღმოჩენა. ჩვენ ახლოს ვაკვირდებით სასამართლო პროცესს და ხაზს ვუსვამთ იმის მნიშვნელობას, რომ პროცესი სამართლიანად, გამჭვირვალედ და პირადი დასწრებით წარიმართოს. სამართლიანი და სწრაფი სასამართლო პროცესის უფლება, ნებისმიერი დემოკრატიისთვის ძირითადი დამახასიათებელი ნიშანია და ეს შემთხვევა გამონაკლისი არ არის.
„ჩვენ დაჟინებით მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, უპირატესობა მიანიჭოს სააკაშვილის სიტუაციის სერიოზულობას და გაითვალისწინოს ამ სიტუაციის გავლენა, საქართველოს პოლიტიკურ სტაბილურობაზე.
ახლა დროა პოლიტიკური განსხვავებები ქართველი ხალხის სასარგებლოს გვერდზე გადაიდოს. სიტუაციის ყოველდღიურად დამძიმებასთან ერთად, იზრდება ასევე არასწორი გათვლების გაკეთების რისკებიც, რომელიც შეიძლება ბატონი სააკაშვილის სერიოზული ზიანით ან უარესით დასრულდეს. მსგავს ტრაგედიას, საქართველოს დემოკრატიულ მისწრაფებებზე გრძელვადიანი ნეგატიური გავლენა ექნება.
ჩვენ მოვუწოდებთ ყველა მხარეს, იმოქმედონ ქართველი ხალხის საუკეთესო ინტერესის გათვალისწინებით", - ამბობენ სენატორები.