იმ რაიონებში, სადაც ოპოზიციას საკრებულოში აქვს უმრავლესობა, შეუძლია დააყენოს მერის იმპიჩმენტის საკითხი - ანა დოლიძე
საქართველო, თბილისი - 12:06 | 02.11.2021 ნანახია: 547
იმ რაიონებში, სადაც ოპოზიციას საკრებულოში აქვს უმრავლესობა, აქვს საშუალება, დააყენოს მერის იმპიჩმენტის საკითხი, - ამის შესახებ პარტია „ხალხისთვის“ ლიდერმა ანა დოლიძემ განაცხადა.
ანა დოლიძის თქმით, კანონმდებლობა ოპოზიციონერ კანდიდატებს აძლევს საშუალებას, საკრებულოების უფლებამოსილების დაწყებიდან ექვსი თვის შემდეგ დაიწყონ მერის გადაყენების პროცედურები.
მისივე განცხადებით, სწორედ ეს მიიყვანს ქვეყანას ვადამდელ არჩევნებამდე.
„ჩვენ ოპოზიციას დღეს ვთავაზობთ სამოქმედო გეგმას, რომელსაც ვუწოდებთ სახალხო იმპიჩმენტს. თვითმმართველობის კანონმდებლობის გამოყენებით შესაძლებელია იმ რაიონებში, სადაც ოპოზიციას საკრებულოში აქვს უმრავლესობა, აქვს საშუალება, დააყენოს მერის იმპიჩმენტის საკითხი კანონმდებლობის მიხედვით. ეს რაიონებია: ბათუმი რუსთავი ზუგდიდი წალენჯიხა ჩხოროწყუ სენაკი.
ასევე, თუ საკრებულო ამას არ გააკეთებს, მოსახლეობის 20 პროცენტს აქვს საშუალება, დააყენონ მერის იმპიჩმენტის საკითხი. საბოლოო ჯამში, იმპიჩმენტის პროცესები, ამასთან დაკავშირებით ხელმოწერების შეგროვება, საკრებულოს გადაწყვეტილება მისცემს სიგნალს ხელისუფლებას და ჩვენ საერთაშორისი თანამეგობრობას, რომ მსგავსი ქცევა, არჩევნების მორიგჯერ ღიად მოპარვა მიუღებელია, რომ ქვეყნის მოსახლეობის ნახევარზე მეტი არის ოპოზიციურად განწყობილი და ვითარება მომწიფებულია ვადამდელი არჩევნებისთვის. სახალხო იმპიჩმენტები იმ ქალაქებში, სადაც მოსახლეობის ოპოზიციური განწყობა არის დომინანტური, არის საშუალება, ხელისუფლებას გავაგებინოთ, რომ დროა, გადაანაწილოს ხელისუფლება და ამისთვის ვადამდელი არჩევნები დანიშნოს“, – განაცხადა ანა დოლიძემ.