„მსოფლიო რაგბი“ რუსული სიმღერისთვის საქართველოს ბოდიშს უხდის
საქართველო, თბილისი - 13:53 | 30.09.2019 ნანახია: 1405
იაპონიაში მიმდინარე რაგბის მსოფლიო თასზე, გუშინ ურუგვაისთან შეხვედრაში ბორჯღალოსნების გატანილ ლელოებზე წარმოშობით ქართველის, რუსეთში მოღვაწე და რუსულენოვანი მომღერლის, ვალერი მელაძის მუსიკას რთავდნენ.
ეს ფაქტი, ნაკრების მწვრთნელმა მილტონ ჰეიგმაც და მოთამაშეებმაც მწვავედ გააკრიტიკეს.
მატჩის დასრულების შემდეგ გამართულ პრეს-კონფერენციაზე, ქართველმა მორაგბე ჯაბა ბრეგვაძემ სთხოვა ორგანიზატორებს, რომ მსგავსი შეცდომა აღარ დაეშვათ. მას ქართველთა მთავარმა მწვრთნელმა მილტონ ჰეიგმაც მიბაძა.
„ისინი რუსულ სიმღერას უკრავდნენ მატჩის შემდეგ. ქართველი მღეროდა, მაგრამ ეს რუსული სიმღერა იყო. გვსურს გითხრათ, რომ საქათველო რუსეთი არ არის. ჩვენთან განსხვავებული ენა და კულტურაა. ძალიან გთხოვთ, ეს დაიმახსოვროთ“, – განაცხადა ჰეიგმა.
დღეს მსოფლიო თასის ოფიციალურმა პრესსამსახურმა საქართველოს ნაკრებს ბოდიში მოუხადა:
"ჩვენი გულწრფელი ბოდიში ჩვენს ქართველ მეგობრებს იმ უსიამოვნების გამო, რომელიც მათ მივაყენეთ. ეს საკითხი საორგანიზაციო კომიტეტთან უკვე გავიარეთ და მსგავსი აღარ გამეორდება".
შეგახსენებთ, რომ "ბორჯღალოსნებმა" ურუგვაის ნაკრები 33:7 დაამარცხეს და 2019 წლის მსოფლიო თასის პლეი ოფში გასვლის შანსი შეინარჩუნეს.
საქართველოს ნაკრებს მომდევნო მატჩი 3 ოქტომბერს ფიჯისთან ელის. კარგი ის არის, რომ ამ პროტესტმა ფართო აუდიტორია მოიცვა - დღეს ამ ამბავს როიტერი, ევროსპორტი და სხვა გავლენიანი მედიასაშუალებები აშუქებდნენ.