მსოფლიოში საქართველოს პოპულარიზაციისთვის
ლევან გორგაძე (ტოჩინოშინი) – იმპერატორის თასისა და ოძეკის ტიტულის მფლობელი პირველი ქართველი პროფესიონალი სუმოისტი
ზაზა ფაჩულია – NBA-ის ორგზის ჩემპიონი, Golden State Warriors-ის შემადგენლობაში
ნიკოლოზ ბასილაშვილი – დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში ATP-ის ტურნირების პირველი ქართველი ჩემპიონი, მსოფლიოს 21-ე ჩოგანი
საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი:
საქართველოს პრეზიდენტმა სპორტსმენებს მომავალ ასპარეზობებში კიდევ უფრო მეტი წინსვლა უსურვა და იმედი გამოთქვა, რომ 2019 წელსაც, მათი გამარჯვებების აღსანიშნავად, ბევრჯერ აიწევა მაღლა საქართველოს დროშა.
„ჩვენი სახელმწიფოსათვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ მსოფლიოში ქართული სპორტის სიძლიერით ჩანს ქართული სახელმწიფო და მისი სიძლიერე. თქვენ, ამ სახელმწიფოს დიდი იმედი ხართ. სახელმწიფო დგას ბევრ რამეზე, მათ შორის, კულტურასა და სპორტზე. ამდენად, თქვენ ძალიან ძვირფასი ხართ ჩვენი სახელმწიფოსათვის. მადლობა მინდა გადაგიხადოთ ყველას, მოგილოცოთ დამდეგი შობა-ახალი წელი და ვისურვო, რომ არა მხოლოდ 2019-ში, არამედ, 2020-ში – ოლიმპიურ წელსაც საქართველომ მსოფლიო ასპარეზზე უამრავ წარმატებას მიაღწიოს“, – აღნიშნა სალომე ზურაბიშვილმა.