ირაკლი ღარიბაშვილი: დღეს ენერგორესურსებზე მზარდი დამოკიდებულება ყველაზე დიდი გამოწვევაა
საქართველო, თბილისი - 11:03 | 04.12.2015 ნანახია: 1946
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის განცხადებით, ყველა სახელმწიფოს მთავარი ამოცანა ენერგოდივერსიფიკაციის ახალი გზების ძიებაა. ირაკლი ღარიბაშვილმა ენერგეტიკული ქარტიის კონფერენციის მინისტერიალზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა, რომ ენერგორესურსებზე მზარდმა დამოკიდებულებამ შეიძლება, საფრთხე შეუქმნას თითოეული ქვეყნის ეროვნულ უსაფრთხოებას.
,,დიდი პატივია, რომ საქართველო მასპინძლობს ყოველწლიურ საერთაშორისო კონფერენციას ევროპის ენერგეტიკული ქარტიის, რომელიც 50-ზე მეტ სახელმწიფოს აერთიანებს. ქარტია ხელს უწყობს სამართლებრივი ურთიერთობების ჩამოყალიბებას და სრულყოფას და თავის საქმიანობით მინიმუმამდე ამცირებს ენერგეტიკის სფეროში ინვესტიციებთან და სატრანზიტო პოლიტიკასთან დაკავშირებულ რისკებს. მოგეხსენებათ, რომ საერთაშორისო ენერგეტიკულ ბაზრებზე ბოლო წლებში მნიშვნელოვანი ცვლილებები შეინიშნება, დღითიდღე იზრდება ენერგეტიკულ რესურსებზე მოთხოვნა და ამ ვითარებაში დღეს ყველაზე დიდი გამოწვევაა სწორედ ენერგორესურსებზე მზარდი დამოკიდებულება, რამაც შეიძლება საფრთხე შეუქმნას მსოფლიოს ეკონომიკურ განვითარებას და თითოეული ქვეყნის ეროვნულ უსაფრთხოებას. სწორედ ამიტომ, ყველა სახელმწიფოს მთავარი ამოცანაა ენერგოდივერსიფიკაციის ახალი გზებისა და საშუალებების მოძებნა", - განაცხადა ირაკლი ღარიბაშილმა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ყურადღება საინვესტიციო გარემოს გაჯანსაღებაზეც გაამახვილა.
,,ჩვენ ვმუშაობთ საინვესტიციო გარემოს გაჯანსაღებისთვის, რაც გულისხმობს, რომ სტაბილური, გამჭვირვალე, არადისკრიმინაციული სამართლებრივი ბაზის შექმნა არის უზრუნველყოფა ჩვენს ქვეყანაში,“-განაცხადა ირაკლი ღარიბაშვილმა.