ფიფას თასი თბილისში ჩამოიტანეს
საქართველო, თბილისი - 11:29 | 08.02.2018 ნანახია: 2208
ფიფას მსოფლიო თასი თბილისში ჩამოიტანეს. თასი საქართველოში ფიფას და „კოკა -კოლას“ წარმომადგენლებმა ჩამოიტანეს.
FIFA- ს მსოფლიო თასის ტური 2017 წლის სექტემბერს დაიწყო. ტური პლანეტის 6 კონტინენტის 50-ზე მეტ ქვეყანას მოიცავს და ცხრა თვის განმავლობაში 126000 კილომეტრს გაივლის.
FIFA-ს მსოფლიო თასი თბილისის აეროპორტიდან თბილისი მოლის შენობაში გადაინაცვლებს და მისი ხილვა ქართველ გულშემატკივარს თბილისი მოლის ცენტრალურ ატრიუმში, 13:00 საათიდან 18:00 საათამდე შეეძლება.
თასის მოგზაურობა მსოფლიოს გარშემო კი ისტორიაში მეოთხედ მოხდება.
წელს ქვეყნების ჩამონათვალს კიდევ სამი მათგანი - ისლანდია, ავსტრია და მონღოლეთი დაემატა.
ბოლოს თასს ადგილს რუსეთში მიუჩენენ, სადაც ეს ჯილდო 3 თვის განმავლობაში იმოგზაურებს და 16 ქალაქს მოივლის.
FIFA-ს მსოფლიო თასი მსოფლიოში აღიარებული და ფასდაუდებელი სპორტული სიმბოლოა, მისი შეხება ადამიანების ძალზედ ვიწრო წრეს შეუძლია, მათ შორის FIFA-ს მსოფლიო თასის გამარჯვებულებს და სახელმწიფოს მეთაურებს. თასი ოქროსგანაა დამზადებული და 6.142 კილოგრამს იწონის. მისი ამჟამინდელი დიზაინი დასაბამს 1974 წლიდან იღებს. რეგულაციების თანახმად, თასი რჩება FIFA-ს საკუთრებაში, გამარჯვებულ გუნდს შეუძლია მხოლოდ დროებით დაიტოვოს იგი, ხოლო სამუდამო საკუთრებაში მათ გადაეცემათ თასის ასლი, რომელიც მოოქროვილია და მასზე დატანილია წელი, მასპინძელი ქვეყანა და გამარჯვებული გუნდის სახელწოდება.