საქართველოს უკრაინის პრემიერ-მინისტრი ვოლოდიმირ გროისმანი ეწვევა
საქართველო, თბილისი - 18:31 | 16.11.2017 ნანახია: 1481
28 ნოემბერს, თბილისის აბრეშუმის გზის ფორუმზე, პანელზე „დიალოგი სარტყელი და გზის კავშირი სტაბილურობისათვის“ (High Level Dialogue on Belt and Road Connectivity for Stability) მისასალმებელი სიტყვით უკრაინის პრემიერ-მინისტრი ვოლოდიმირ გროისმანი გამოვა
ვოლოდიმირ გროისმანი უკრაინის პრემიერ-მინისტრი 2016 წლის აპრილიდან არის.
2014 წლის ნოემბერში ის იყო უკრაინის უმაღლესი რადას სპიკერი. თებერვალში კი დაინიშნა უკრაინის რეგიონული პოლიტიკის ვიცე პრემიერის და რეგიონული განვითარების, სამშენებლო, საბინაო და კომუნალური მომსახურების მინისტრის თანამდებობაზე.
2010 წელს გროისმანმა ამომრჩეველთა 77.81% -ის მხარდაჭერა მოიპოვა და ქალაქ ვინიცას მერად მეორე ვადით აირჩიეს. ასევე, ის იყო უკრაინის ქალაქებისა და თემების ასოციაციის ვიცე-პრეზიდენტი საცხოვრებელი და კომუნალური მომსახურების საკითხებზე.
2006 წელს, 28 წლის ასაკში, გროისმანი პირველად გახდა ქალაქ ვინიცასს მერი და უკრაინის რეგიონალური ცენტრის უმცროსი მერი.
1994-2005 წლებში ის ქალაქ ვინიცას საკრებულოში აირჩიეს, იკავებდა საკრებულოს ადამიანის უფლებათა დაცვის, კანონიერების, საბჭოს წევრთა საქმიანობის და ეთიკის მუდმივი კომიტეტის უფროსის მოადგილის თანამდებობას.
ვოლოდიმირ გროისმანი არის უკრაინის მე-2 და მე-3 ხარისხის ღირსების ორდენოსანი და პოლონეთის რესპუბლიკის ღირსების ორდენის კავალერი.