საქართველოს სჯერა, რომ ნატო უზრუნველყოფს მისი წევრების სტაბილურობასა და მშვიდობას - გიორგი მარგველაშვილი
საქართველო, თბილისი - 16:53 | 17.10.2017 ნანახია: 1431
საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა, იტალიაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, შეხვედრა გამართა რომში, ნატო-ს თავდაცვის კოლეჯის უმაღლესი კურსის მსმენელებთან, ნატო-ს წევრი ქვეყნების ელჩებთან და სამხედრო ატაშეებთან.
გიორგი მარგველაშვილმა ნატო-ს თავდაცვის კოლეჯში საჯარო ლექცია წაიკითხა და საქართველოს ჩრდილოატლანტიკურ არჩევანზე და საქართველოს გეოპოლიტიკურ როლზე და რეგიონში არსებულ უსაფრთხოების გარემოზე ისაუბრა.
გიორგი მარგველაშვილი განსაკუთრებულად მიესალმა კოლეჯის ქართველ კურსანტებს და მათ წარმატებული პოლიტიკური და სამხედრო კარიერა უსურვა.
როგორც საჯარო გამოსვლისას პრეზიდენტმა განაცხადა, საქართველომ დამოუკიდებლობის აღდგენის დღიდანვე განსაზღვრა ქვეყნის მომავალი განვითარების მიმართულებად - ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაცია, იმის მიუხედავად, რომ იგი რუსეთის აგრესიული პოლიტიკის სამიზნე იყო.
გიორგი მარგველაშვილმა იმ უნივერსალური ფასეულობების შესახებ ისაუბრა, რომელიც ნატო-ს ჩამოყალიბებას დაედო საფუძვლად და აღნიშნა, რომ ნატო კოლექტიური თავდაცვის მთავარი ინსტრუმენტი და გლობალური უსაფრთხოების მთავარი გარანტია.
გიორგი მარგველაშვილის განცხადებით, ნატომ, როგორც საერთო ფასეულობებზე დაფუძნებულმა ორგანიზაციამ, შექმნა უსაფრთხოების ეფექტიანი ქოლგა, რომელიც უზრუნველყოფს მისი წევრი ქვეყნების სტაბილურობისა და მშვიდობის დაცვას.
გიორგი მარგველაშვილმა თავდაცვის კოლექტიურ სისტემაზე, საფრთხეების დინამიურ გლობალიზაციაზე, საერთაშორისო უსაფრთხოების მექანიზმებზე, მსოფლიოში არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა.
გიორგი მარგველაშვილის განცხადებით, საქართველო ნატოს არაწევრ ქვეყნებს შორის ერთ-ერთი ქვეყანაა, რომელიც საერთაშორისო მისიებში აქტიურად მონაწილეობს და წვრთნისა და აღჭურვის პოლიტიკის გაძლიერებით ზრდის თავის თავდაცვისუნარიანობას.
საქართველო მხარს უჭერს საერთაშორისო ძალისხმევას, რათა გააძლიეროს მშვიდობა და უსაფრთხოება ჩვენს რეგიონში და მის ფარგლებს გარეთ. საქართველო მზადაა იბრძოლოს, რადგან ჩვენს ქვეყანას და ხალხს მტკიცედ სჯერა, რომ ჩვენ ვიცავთ საერთო ღირებულებებს.
გიორგი მარგველაშვილმა საჯარო გამოსვლისას საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებისა და რუსული ანექსიური პოლიტიკის შესახებ ისაუბრა და განაცხადა, რომ რუსეთი თავისი პოლიტიკით ცდილობს რეგიონში არასტაბილური გარემოს შენარჩუნებას.
საჯარო გამოსვლის შემდეგ შეხვედრა კითხვა - პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა.
ნატოს თავდაცვის კოლეჯის კურსანტები დაინტერესდნენ საქართველო - რუსეთის მომავალი ურთიერთობებით, კავკასიის რეგიონში არსებული სხვადასხვა კონფლიქტებით, საქართველოსა და ნატო-ს წევრ ქვეყნებს შორის ურთიერთობებით. კითხვები დაისვა იმის შესახებაც, თუ, როგორ აისახება რეგიონში არსებული ვითარება საერთაშორისო ენერგოპროექტების განხორციელებაზე.
საქართველოს პრეზიდენტის საჯარო გამოსვლას ესწრებოდნენ ასევე, საქართველოს დელეგაციის წევრები: საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსი გიორგი აბაშიშვილი, ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი დავით რაქვიაშვილი, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ვახტანგ მახარობლიშვილი, პრეზიდენტის პოლიტიკური მდივანი ფიქრია ჩიხრაძე, საპარლამენტო მდივანი ანა დოლიძე, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი იტალიის რესპუბლიკაში კარლო სიხარულიძე.