„რესპუბლიკელებმა" არჩევნებში ლესბოსელი კანდიდატი წარადგინეს - „პრობლემაა, რომ ეს უკვირთ''
საქართველო, თბილისი - 12:20 | 15.09.2017 ნანახია: 3905
ქართულ პოლიტიკაში პირველად, თვითმმართველობის არჩევნებში, თბილისის საკრებულოში ასარჩევად „რესპუბლიკელებთან" ერთად ღიად ლესბოსელი აქტივისტი, ნინო ბოლქვაძე იბრძოლებს, ამის შესახებ ინფორმაციას ,,ლიბერალი'' ავრცელებს.
ნინო ბოლქვაძე „რესპუბლიკელების" სიის ათეულში იქნება. ბოლქვაძე ბოლო წლებია, აქტიურადაა ჩართული ლგბტ ადამიანების უფლებებისთვის ბრძოლაში.
მისი თქმით, „ამ უფლებებისთვის ბრძოლის უკეთესი გზაა, თავად გახდე გადაწყვეტილებების მიმღები, ან შეეცადო მოიპოვო მხარდამჭერი, რომელიც ლგბტ თემის ინტერესებიდან გამომდინარე მიიღებს გადაწყვეტილებებს".
„რესპუბლიკური პარტიის" პოლიტიკურმა მდივანმა, თამარ კორძაიამ „ლიბერალს" განუცხადა: „გულდასაწყვეტია, რომ როდესაც ღიად ლესბოსელი ადამიანი ხდება კანდიდატი, ეს გაოცებას იწვევს ჩვენს საზოგადოებაში".
„პრობლემაა, რომ ეს უკვირთ. ნინო კომპეტენტური ადამიანია და ძალიან ბევრის გამკეთებელია სხვადასხვა სფეროში. მას უამრავ მნიშვნელოვან თემაზეც შეუძლია საუბარი. რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვანია მისი მგრძნობელობაც ამ თემის მიმართ. ასეთი მგრძნობელობის მქონე ადამიანი უთანასწორობის წინააღმდეგ ბრძოლაში ძალიან დიდ წვლილს შეიტანს, რაც ვთვლით, რომ „რესპუბლიკური პარტიის“ მიზანს აბსოლუტურად ემთხვევა. რელიგიურ ქვეყნებში, მაგალითად, სერბეთში, ჰყავთ ლესბოსელი პრემიერ-მინისტრი. მაგრამ იქ ეს საკითხი საუბრის თემა არ არის, იგი აირჩიეს პროფესიონალიზმის გამო. სექსუალური იდენტობა არ არის მთავარი, წამყვანი თემა. ჩვენც ვფიქრობთ, რომ სწორედ, ასე უნდა განვიხილოთ ეს საკითხიც", - განაცხადა ,,ლიბერალთნ'' საუბრისას თამარ კორძაიამ.