წინანდლის მამული მაესტრო ზუბინ მეტას, ხატია ბუნიათიშვილს და ისრაელის ფილარმონიულ ორკესტრს მასპინძლობს
საქართველო, თბილისი - 11:00 | 14.09.2017 ნანახია: 1906
დღეს, წინანდლის მამული მაესტრო ზუბინ მეტას, ხატია ბუნიათიშვილს და ისრაელის ფილარმონიულ ორკესტრს მასპინძლობს. კონცერტი 18.00 საათზე დაიწყება.
130 მუსიკოსით დაკომპლექტებული ისრაელის ფილარმონიული ორკესტრი, ლეგენდარული ზუბინ მეტას დირიჟორობით საქართველოს პირველად ეწვია და სხვადასხვა საერთაშორისო კონკურსის ლაურეატ ხატია ბუნიათიშვილთან ერთად, კონცერტს მართავს.
კლასიკური მუსიკის საღამო წინანდლის ახლადაშენებულ ამფითეატრში გაიმართება, რომელიც 1000 მსმენელზეა გათვლილი.
კონცერტის მხარდამჭერია თიბისი ბანკის პერსონალური საბანკო მომსახურება, თიბისი სტატუსი.
სწორედ ამ კონცერტით იწყება მზადება საერთაშორისო კლასიკური მუსიკის ფესტივალისთვის, რომელიც „სილქ როუდ ჯგუფის“ და საქართველოს მთავრობის ერთობლივი ძალისხმევით დაფუძნდა. წინანდლის ფესტივალის დაარსება სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის წარმატებული პარტნიორობის მაგალითია. ფესტივალის ფარგლებში დაარსდება საერთაშორისო მუსიკალური აკადემიაც.
ფესტივალის დამფუძნებლები არიან კომპანია „სილქ როუდ ჯგუფი“ და „ვერბიეს ფესტივალის“ დამფუძნებლები, მარტინ ენგსტრომი და ავი შოშანი (ისრაელის ფილარმონიის დირექტორი). წინანდლის ფესტივალი სწორედ ვერბიეს ფესტივალის პრინციპით მოეწყობა. მას ქართველი და უცხოელი ხელოვანებით დაკომპლექტებული მაღალკვალიფიციური მრჩეველთა საბჭო ეყოლება. ფესტივალის გენერალური დირექტორია რეჟისორი დავით საყვარლიძე.
წინადანდლის სახლ-მუზეუმი და მიმდებარე ტერიტორია „სილქ როუდ ჯგუფის“ პატრონაჟის ქვეშ 2007 წლიდან იმყოფება და ამ დროის განმავლობაში ჭავჭავაძეების მამულს არაერთი გამოჩენილი მუსიკოსი სტუმრობდა. მათ შორის: გიდონ კრემერი, ელისო ვირსალაძე, ორკესტრი „კრემერატა ბალტიკა“, ლიზა ბათიაშვილი, ხატია ბუნიათიშვილი, ჯოშუა ბელი, კვინტეტი „დიდრო“, ლუკა ლუკინი, მარიო სტეფანო პიეტროდარკი, რობი ლაკატოში და სხვა.
2019 წლიდან წინანდალი, კულტურული მემკვიდრეობის უმნიშვნელოვანეს კერასთან ერთად, საერთაშორისო კლასიკური მუსიკის ცენტრი გახდება.