ზაზა ფაჩულია დაბრუნდა, „გოლდენ სტეიტი" დაწინაურდა
საქართველო, თბილისი - 15:26 | 02.06.2017 ნანახია: 1902
ნაციონალურ საკალათბურთო ასოციაციაში სუპერფინალი დაიწყო და დასავლეთ კონფერენციის ჩემპიონმა „გოლდენ სტეიტ უორიორზმა" ტიტულისკენ პირველი ნაბიჯი გადადგა.
დღეს, დილაადრიან დასრულდა ფინალური სერიის პირველი მატჩი და ოკლენდელებმა საშინაო არენაზე NBA-ს მოქმედ ჩემპიონს - „კლივლენდ კავალიერსს" საკმაოდ ადვილად აჯობეს.
ქუსლის ტრავმით გამოწვეული რამდენიმემატჩიანი პაუზის შემდეგ, „გოლდენ სტეიტს" დაუბრუნდა ზაზა ფაჩულია. საქართველოს ნაკრების კაპიტანმა თამაში ტრადიციულად, სასტარტო ხუთეულში დაიწყო. სულ კი მოედანზე 14:26 წუთი გაატარა და თავი 8 ქულით და 6 მოხსნით გამოიჩინა.
კლივლენდელთა ცენტრმა ტრისტან ტომპსონმა კი თამაში უქულოდ ჩაამთავრა და ეს მნიშვნელოვანწილად სწორედ ფაჩულიას დამსახურებაა.
„გოლდენ სტეიტმა" ოთხივე პერიოდი მოიგო. დიდ შესვენებაზე მასპინძლები 8-ქულიანი უპირატესობით გავიდნენ - ანგარიში 60:52 იყო.
მესამე მეოთხედი სტუმართათვის ყველაზე მძიმე გამოდგა - ნბა-ს ჩემპიონი 21 ქულით ჩამორჩა და ბედსაც შეეგუა. საბოლოოდ „გოლდენ სტეიტმა" 113:91 მოიგო.
გამარჯვებულთაგან ყველაზე შედეგიანი კევინ დურანტი იყო, 38 ქულით, 8 მოხსნითა და 8 პასით. „კლივლენდ კავალიერსიდან" კი ყველაზე მეტი - 28 ქულა ლებრონ ჯეიმსმა ჩააგდო. ამ მონაგარს მან 15 მოხსნაც დაუმატა, მაგრამ ლებრონის დღევანდელ თამაშს წარმატებულს მაინც ვერავინ დაარქმევს - კლივლენდელთა ლიდერის სროლის სიზუსტე 50%-ს არ აღემატებოდა. ამასთან, ბურთიც უჩვეულოდ ბევრჯერ დაკარგა.
ფინალური სერიის მეორე მატჩი 5 ივნისს, გამთენიას, ისევ „გოლდენ სტეიტ უორიორზის" არენაზე გაიმართება.