„თბილისის თანამედროვე ბალეტის“ და კამერული დასის ოფიციალური წარდგენა გაიმართება
საქართველო, თბილისი - 17:12 | 04.10.2016 ნანახია: 1999
5 და 6 ოქტომბერს, 19:00 საათზე, რუსთაველის თეატრის მცირე სცენაზე გიორგი ალექსიძის სახელობის „თბილისის თანამედროვე ბალეტის“ და კამერული დასის ოფიციალური წარდგენა გაიმართება თბილისის მერიის კულტურული ღონისძიებების ცენტრის ხელშეწყობით. საღამოზე ასევე წარმოდგენილი იქნება თანამედროვე ბალეტი გალაკტიონ ტაბიძის პოეზიაზე “დოვინ-დოვენ-დოვლი…”
თბილისის მერიამ 2016 წელს მარიამ ალექსიძის ხელმღვანელობით დააფუძნა თანამედროვე ბალეტის კამერული დასი `თბილისის თანამედროვე ბალეტი~, რომელსაც სახელგანთქმული ქართველი ქორეოგრაფის, გიორგი ალექსიძის სახელი მიენიჭა. „თბილისის თანამედროვე ბალეტი“ პირველი თანამედროვე ბალეტის კამერული დასია საქართველოში, რომელსაც სახელმწიფო მხარდაჭერა აქვს.
გიორგი ალექსიძის სახელობის „თბილისის თანამედროვე ბალეტი“, ახალბედა კამერული დასი, ერთი მხრივ შეინარჩუნებს გიორგი ალექსიძის მრავალფეროვან და მდიდარ ქორეოგრაფიულ მემკვიდრეობას, მეორე მხრივ კი გახდება პლატფორმა ახალგაზრდა ქორეოგრაფებისა და მოცეკვავეებისათვის. სპექტაკლების დადგმა იქცევა ცოცხალ შემოქმედებით პროცესად, ერთგვარ ლაბორატორიად, რომელშიც ჩაერთვებიან კომპოზიტორები, მუსიკოსები, მხატვრები, მსახიობები, დრამატურგები, მწერლები, სხვადასხვა თეატრალური ტექნოლოგიების არტისტები და შექმნიან ქართულ, თანამედროვე ცეკვის თეატრის პროდუქციას.
დასი მიზნად ისახავს აგრეთვე დარგის განვითარებასა და პოპულარიზაციას, საგანმანათლებლო პროექტებს თბილისსა და რეგიონებში. თანამედროვე ბალეტის პროფესიულად დაუფლებისთვის დასის ბაზაზე საქართველოში დაფუძნდება პირველი სასწავლებელი, რომელიც მოდერნ-ბალეტისა და თანამედროვე ცეკვის სხვადასხვა მიმდინარეობასა თუ ტექნიკას დანერგავს და განავითარებს.
გიორგი ალექსიძის, უკანასკნელი დადგმა, მინიატიურა გალაკტიონის ლექსზე “მთაწმინდის მთვარე”, მარიამ ალექსიძის პირველი მნიშვნელოვანი ნაბიჯის ბიძგი გახდა ქორეოგრაფიაში. გალაკტიონის პოეზიაზე სპექტაკლის დადგმის გიორგი ალექსიძის ჩანაფიქრი დაასრულა და 2009 წელს, მამის გარდაცვალებიდან ერთი წლის თავზე თანამედროვე ბალეტი „დოვინ-დოვენ-დოვლი...“ წარმოადგინა. მნიშვნელოვანია, რომ სწორედ ეს პირველი ქორეოგრაფიული დადგმა, განახლებული ფორმით, გახდება ახლად დაფუძნებული გიორგი ალექსიძის სახელობის „თბილისის თანამედროვე ბალეტის“ კამერული დასისთვისაც პირველი.
სპექტაკლში გამოყენებულია: გალაკტიონის ლექსი “მთაწმინდის მთვარე” (ავტორისეული ჩანაწერი) კლოდ დებიუსის “მთვარის შუქი”; გუსტავ მალერის ადაჟიო IX სიმფონიიდან; ალბან ბერგის ვარიაციები “ლულუ-სიუიტიდან”.