ამერიკელმა კონგრესმენებმა საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მდებარე სოფელი მოინახულეს
საქართველო, თბილისი - 17:16 | 29.08.2016 ნანახია: 1529
საქართველოში ვიზიტად მყოფი ამერიკელი კონგრესმენები დანკან ჰანტერი (რესპუბლიკელი - კალიფორნია) და მარკ სენფორდი (რესპუბლიკელი -სამხრეთ კაროლინა) საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფელ ხურვალეთს ეწვივნენ.
კონგრესმენები ადგილზე გაეცნენ საოკუპაციო ხაზთან არსებულ ვითარებას, გაესაუბრნენ ადგილობრივ მოსახლეობას და მათგან პირადად მოისმინესარსებული რთული ჰუმანიტარული და სოციალური მდგომარეობის შესახებ.
აშშ-ის კონგრესმენების განცხადებით, მათთვის მნიშვნელოვანი იყო, პირადად გაცნობოდნენ რუსეთის საოკუპაციო პოლიტიკის შედეგად შექმნილვითარებას და იმ ფაქტორებს, რომლებიც გავლენას ახდენენ რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობის ყოფაზე.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, ვიცოდეთ, თუ როგორ არღვევს რუსეთი საქართველოს სუვერენიტეტს. მსოფლიომ ყურადღება უნდა მიაქციოს ამ საკითხს,რადგან იგივე, შესაძლოა, სხვაგანაც განმეორდეს",- განაცხადა კონგრესმენმა დანკან ჰანტერმა.
„ყურადსაღებია ის ვითარება, რომელიც აქ დაგვხვდა. ჩვენ ვნახეთ დევნილების საცხოვრებელი ადგილები. გარდა ამისა, ჩვენ გავხდითთვითმხილველები საზღვრის შეცვლის აქტიური პროცესისა, რაც აქ სისტემატიურად ფიქსირდება."- აღნიშნა კონგრესმენმა მარკ სენფორდმა.
ამერიკელი კონგრესმენები საქართველოს 27-30 აგვისტოს პერიოდში სტუმრობენ. ვიზიტის ფარგლებში კონგრესმენები შეხვედრებს გამართავენსაქართველოს პრემიერ-მინისტრთან, პარლამენტის თავმჯდომარესთან და საგარეო საქმეთა მინისტრთან, ასევე ადგილზე გაეცნობიან საქართვლოშიგანხორციელებულ რეფორმებსა და წინასაარჩევნო გარემოს.
აშშ-ის კონგრესმენებმა მოინახულეს კრწანისის სასწავლი ცენტრი. მათ კახეთის რეგიონშიც უმასპინძლეს, სადაც კონგრესმენები გაეცნენ საქართველოსკულტურულ და ისტორიულ ღირშესანიშნაობებს.