„დარისპანის გასაჭირი“ აზერბაიჯანულ ენაზე
საქართველო, თბილისი - 20:35 | 26.08.2016 ნანახია: 2256
მსახიობ ლაურა რეხვიაშვილს არაერთი კინო თუ თეატრალური როლი აქვს შესრულებული, თუმცა, ბაბულა, გიორგი შენგელაიას ფილმში „სიყვარული ყველას უნდა“, ქართველმა მაყურებელმა განსაკუთრებულად შეიყვარა და დაიმახსოვრა. მსახიობი, ახალი როლისთვის ემზადება და მალე იგი სპექტაკლში „დარისპანის გასაჭირი“ ითამაშებს.
ქართული თეატრალური ხელოვნებისთვის ძალიან რეპერტუარული პიესაა, თბილისის აზერბაიჯანული სახელმწიფო პროფესიული დრამატული თეატრის სცენაზე დაიდგმება და სპექტაკლში ლაურა რეხვიაშვილი მართას როლს აზერბაიჯანულ ენაზე ითამაშებს. მას პარტნიორობას გაუწევენ-ასლან მამედოვი, ლეილა კასუმოვა, თურგაი ველი-ზადე, ნამიკ მუსაევი და სხვა ახალგაზრდა აზერბაიჯანელი მსახიობები.
სპექტსკლის რეჟისორია თბილისის აზერბაიჯანული სახელმწიფო დრამატული თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი ვარლამ ნიკოლაძე. იგი, 25 წელი თურქეთის რესპუბლიკაში მუშაობდა. ვარლამ ნიკოლაძეს თურქეთის დიდ ქალაქებში ბევრი სპექტაკლი აქვს დადგმული, მათ შორის ერთ-ერთი „დარისპანის გასაჭირია“. თბილისში დაბრუნების შემდეგ პიესა აზერბაიჯანულად ათარგმნინა და დაიწყო სპექტაკლზე მუშაობა. კლდიაშვილმა მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა ქართულ დრამატურგიაში. განსაკუთრებული პოპულარობა მოიპოვა კომედიამ „დარისპანის გასაჭირი“, რომელიც წარმატებით იდგმება ქართული თეატრების სცენებზე.
თბილისის აზერბაიჯანული სახელმწიფო პროფესიული დრამატული თეატრიც ახალ სეზონს სექტემბერში ამ სპექტაკლით გახსნის, მაგრამ ავარიული შენობისა და განადგურებული ინფრასტრუქტურის გამო, პრემიერას კახა ბაკურაძის მოძრაობის თეატრში ითამაშებენ და მაყურებელსაც იქ უმასპინძლებენ.
თბილისის სახელმწიფო აზერბაიჯანულ დრამატულ თეატრს პირობების არარსებობის გამო-განადგურებული ინფრასტრუქტურით, სცენისა და მაყურებელთა დარბაზის არარსებობით გამოწვეული პრობლემებით, დასს არ შეუძლია სპექტაკლების თამაში და მაყურებლის მიღება თეატრის ფაქტობრივ მისამართზე, რადგან არ გააჩნიათ გამართული, ტექნიკურად აღჭურვილი სცენა და დარბაზი. სცენისა და დარბაზის დაქირავებისთვის კი ფულია საჭირო, რაც უკიდურესად გაჭირვებულ მდგომარეობაში მყოფ თეატრს, რომლის წლიური ბიუჯეტი თანამშრომელთა ხელფასებისთვის ძლივს ჰყოფნით, არ გააჩნია.
როგორც "პრაიმნიუსჯორჯიას" თბილისის აზერბაიჯანული თეატრის პრეს-სამსახურში განუცხადეს, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო, შესაძლებლობების ფარგლებში, თეატრს ერთჯერადად ეხმარება და უფინანსებს სხვადასხვა პროექტებს, მსახიობებს საერთაშორსო თეატრალურ ფესტივალებში მონაწილეობისთვის გასამგზავრებელ თანხასაც აძლევს.
სწორედ, ამ პროექტის მხარდამჭერიც საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროა!