საგარეო საქმეთა მინისტრი საქართველოში ბელარუსის საელჩოს გახსნას მიესალმება
საქართველო, თბილისი - 18:44 | 25.08.2016 ნანახია: 1452
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრს მიხეილ ჯანელიძეს რწმუნებათა სიგელების ასლი გადასცა ბელარუსისრესპუბლიკის ახლადდანიშნულმა ელჩმა მიხაილ მიატლიკოვმა, რომელიც ბელარუსის რესპუბლიკის პირველი ელჩიარეზიდენციით თბილისში. საგარეო საქმეთა მინისტრმა ბელარუს დიპლომატს საქართველოში ელჩად დანიშვნა მიულოცა და მომავალ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა. მან კმაყოფილება გამოთქვა ბელარუსის მხარის გადაწყვეტილებაზესაქართველოში საელჩოს გახსნის შესახებ და იმედი გამოთქვა, რომ ბელარუსის რესპუბლიკის პირველი ელჩის რანგში,ბატონი მიატლიკოვი ძალისხმევას არ დაიშურებს ორი ქვეყნის ურთიერთობების კიდევ უფრო გააქტიურების საქმეში.
თავის მხრივ, მიხაილ მიატლიკოვმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა ბელარუსის მხარდაჭერა საქართველოს მიმართ.
შეხვედრაზე ვრცლად მიმოიხილეს ორმხრივი ურთიერთობების საკითხები, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო 2016წლის სექტემბრის დასაწყისში დაგეგმილი ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობოთაშორისო კომისიის სხდომას და ქ.თბილისში ბელარუსის ეროვნული გამოფენის ორგანიზებას. გაიცვალა მოსაზრებები პოლიტიკური თანამშრომლობისა დასაერთაშორისო ორგანიზაციების ფარგლებში ურთიერთთანამშრომლობის საკითხებზე. შეხვედრაზე, ასევე ისაუბრესსაქართველოში მიმდინარე პროცესებზე, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებაზე და რეგიონულსაკითხებზე.