ენმ თედო კობახიძის წინააღმდეგ წაყენებულ ბრალდებებზე გამოძიების დაწყებას ითხოვს
საქართველო, თბილისი - 11:36 | 22.08.2016 ნანახია: 1523
"ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა" თბილისის საკრებულოს წევრ თედო კობახიძის წინააღმდეგ წაყენებულ ბრალდებებზე გამოძიების დაწყებას ითხოვს. როგორც დღეს გამართულ ბრიფინგზე ენმ-ის ტყიბულისა და თერჯოლის გაერთიანებულ ოლქში მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა ოთარ კახიძემ განაცხადა, თედო კობახიძეს საადვოკატო საქმიანობის უფლება არ აქვს, თუმცა შემოვლითი გზით ამ საქმიანობას დის გავლენის გამოყენებით მაინც ეწევა.
„მინდა გამოვეხმაურო პარლამენტის ვიცე-სპიკერ მანანა კობახიძის ძმის, თედო კობახიძის ირგვლივ არსებულ სკანდალს. იმის ნაცვლად, რომ ამ 4 წლის განმავლობაში ქართულ ოცნებას მოქალაქეების დასაქმებასა და სიღარიბის დაძლევაზე ეზრუნა, მათ ერთადერთი მიზანს ბიუჯეტის რესურსების მოხვეჭა წარმოადგენს. დაამკვიდრეს აქამდე გაუგონარი პრაქტიკა - ახლობლების, ნათესავების და მეგობრების დასაქმება სამსახურებში და შემდგომ მათი ხელფასების წილებში ჩაჯდომა.
ეს არის აბსოლუტურად გაუგონარი რამ, ამან ტენდენციური ხასიათი მიიღო და კარგია, რომ ჩვენ ამას 8 ოქტომბერს დავასრულებთ. მინდა დავამატო ისიც, რომ ცალკე შემაშფოთებელია ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი ლიდერის ძმა იყენებს საკუთარ ზეგავლენას იმისთვის, რომ სხვადასხვა პირებს გაუფორმდეთ საპროცესო შეთანხმება და ამაში იღებს თანხას.
თუკი პროკურატურა თავად არის ჩართული ამ სქემაში, ექვემდებარება პოლიტიკურ ზეგავლენას და პოლიტიკოსებთან გარიგებაში აფორმებს საპროცესო შეთანხმებებს, ჩვენ ობიექტური გამოძიების იმედი ვერ გვექმნება. 47 დღე დარჩა იქამდე, როცა საქართველოს მოქალაქეები წერტილს დაუსვამენ ხელფასების წილებში ჩაჯდომას და ჩვენ ერთად წავიყვანთ საქართველოს წინ. თუკი შოთაძე და კობახიძე ერთად აგვარებენ ამ საქმეებს, რისი იმედი უნდა გვქონდეს არ ვიცი. მანანა კობახიძის ძმა რომ ამას აკეთებს, წარმოიდგინეთ, რას აკეთედბენ მინისტრები და ის ადამიანები, ვისაც მანანა კობახიძეზე მეტი პოლიტიკური წონა აქვს“, - განაცხადა კახიძემ.