გოცირიძე: საქართველოს ეკონომიკაში წარმოქმნილი ნეგატიური ტენდენციები კვლავ შენარჩუნებულია
საქართველო, თბილისი - 12:18 | 17.08.2016 ნანახია: 1639
"ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენელ რომან გოცირიძის განცხადებით, საქართველოს ეკონომიკაში წარმოქმნილი ნეგატიური ტენდენციები კვლავ შენარჩუნებულია.
„სუსტი ეკონომიკური ზრდა, ბიუჯეტის არათანაბარზომიერი შესრულება, ფისკალური და მონეტარული არასტაბილურობა, ექსპორტის კლება და სავაჭრო ბალანსის დეფიციტის ზრდა, ინვესტიციების კლება, უმუშევრობა, სიღარიბე - კვლავ ქვეყნის ეკონომიკის განვითარების მთავარ პრობლემად რჩება. ამ და მრავალი სხვა პრობლემის მიზეზი მთავრობის მიერ წარმოებულ არასწორ ეკონომიკური პოლიტიკაში უნდა ვეძებოთ.
ხელისუფლებამ თავისი საქმიანობის ოთხწლიანი ციკლი ისე დაამთავრა, რომ მას ქაღალდზე გადატანილი პროგრამა და სამოქმედო გეგმა არ ჰქონია. 2020 წლამდე საქართველოს განვითარების პროგრამად წოდებული დოკუმენტი, გამოქვეყნებისთანავე მკვდრადშობილ მასალად იქცა ლარის დევალვაციისა და სხვა მიზეზების გამო. მთავრობის შემდგომი ნაბიჯები პირდაპირ წინააღმდეგობაში მოდიოდა მის მიერვე დამტკიცებულ ამ პროგრამასთან.
კვლავ მძიმე მდგომარეობაა საგარეო ვაჭრობის სფეროში, რომელზეც მნიშვნელოვნადაა ლარის სტაბილურობა დამოკიდებული. 2016 წლის იანვარ-ივლისში, ექსპორტი ( 1,1 მილიარდი აშშ დოლარი) კვლავ განაგრძობს კლებას და იგი 12%-ით ნაკლებია წინა წლის შესაბამის პერიოდთან.
იმპორტი (5, 4 მილიარდი აშშ დოლარი), 25%-ითაა გაზრდილი. თუმცა, უფასოდ შემოტანილი „C“ ჰეპატიტის წამლების ღირებულების გარეშე, იმპორტის მოცულობა დაახლოებით იგივეა, რაც წინა წლის შესაბამის პერიოდში", - განაცხადა რომან გოცირიძემ.