დონალდ ტრამპმა ბენიამინ ნეთანიაჰუს განუცხადა, რომ აშშ მხარს დაუჭერს ირანის ბალისტიკური რაკეტების პროგრამის წინააღმდეგ ისრაელის დარტყმებს - მედია
საქართველო, თბილისი - 12:37 | 16.02.2026 ნანახია: 30
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ისრაელის პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუს განუცხადა, რომ თუ ვაშინგტონი და თეირანი შეთანხმებას ვერ მიაღწევენ, ის მხარს დაუჭერს მიერ ირანის ბალისტიკური რაკეტების პროგრამის წინააღმდეგ ისრაელის დარტყმებს.
ამის შესახებ ინფორმაციას CBS News წყაროებზე დაყრდნობით ავრცელებს.
საუბარი ტრამპსა და ნეთანიაჰუს შორის დეკემბერში, აშშ-ის პრეზიდენტის რეზიდენციაში, მარ-ა-ლაგოში გამართული შეხვედრის დროს შედგა.
წყაროების ცნობით, აშშ-ის სამხედრო და სადაზვერვო საზოგადოების მაღალჩინოსნებს შორის შიდა დისკუსიებში დაიწყო განხილვა ირანზე ისრაელის ახალი დარტყმების მხარდაჭერის შესაძლებლობის შესახებ. დისკუსიები ნაკლებად იყო ფოკუსირებული იმაზე, შეეძლო თუ არა ისრაელს მოქმედება და ყურადღება უფრო მეტად გამახვილებული იყო, როგორ შეეძლო შეერთებულ შტატებს დახმარება, მათ შორის ისრაელის თვითმფრინავების საჰაერო საწვავის შევსების უზრუნველყოფაზე და პოტენციური მარშრუტის გასწვრივ მდებარე ქვეყნებიდან ფრენის ნებართვის მოპოვების დელიკატურ საკითხზე.
ვარიანტებს შორისაა ისრაელის თვითმფრინავებისთვის ფრენის დროს საწვავის შევსების უზრუნველყოფა და პოტენციური მარშრუტის გასწვრივ მდებარე ქვეყნებიდან ფრენის ნებართვის მიღების დელიკატური საკითხი.
გაურკვეველია, რომელი ქვეყნები მისცემენ შეერთებულ შტატებს ისრაელის თვითმფრინავების საწვავით შევსების ნებართვას პოტენციური დარტყმისთვის. იორდანიამ, საუდის არაბეთმა და არაბთა გაერთიანებულმა საემიროებმა საჯაროდ განაცხადეს, რომ არ დაუშვებენ მათი საჰაერო სივრცის გამოყენებას ირანზე ან ირანის მიერ რაიმე დარტყმისთვის. ეროვნული უსაფრთხოების აპარატში ეს დისკუსიები დაემთხვა შეერთებული შტატების მიერ თეირანის წინააღმდეგ ძალის დემონსტრირებას.
ხუთშაბათს ცნობილი გახდა, რომ ახლო აღმოსავლეთში მეორე ამერიკული ავიამზიდი, USS Gerald R. Ford, და მისი სამხედრო გემების ფლოტილია გაიგზავნება.
ისრაელის პრემიერ-მინისტრი ნეთანიაჰუ ირანთან დიპლომატიურ ურთიერთობასთან დაკავშირებით ღიად სკეპტიკურად არის განწყობილი. ის ამტკიცებს, რომ ირანთან ნებისმიერი შეთანხმება ბალისტიკური რაკეტების შეზღუდვას უნდა მოიცავდეს.