მინდა ვკითხო არალეგიტიმურ ხელისუფლებას, ევროკავშირი დაიწყებს მსჯელობას, როგორ შესრულდა პირობები, რა გაკეთდა, რა გაქვთ სთქმელი? - სალომე სამადაშვილი
საქართველო, თბილისი - 14:10 | 13.08.2025 ნანახია: 939
მინდა ვკითხო არალეგიტიმურ რეჟიმს, რომელი მოთხოვნაა შესრულებული? საზაფხულო არდადგები მთავრდება, სექტემბრიდან ევროკავშირი გადავა მისი პირობების შესრულების პროცესის განხილვაზე და მაინტერესებს, რა გაქვთ ევროკავშირისთვის სათქმელი? - ამის შესახებ "ლელო ძლიერი საქართველოს" ლიდერმა, სალომე სამადაშვილმა საგანგებო ბრიფინგზე განაცხადა.
მისივე თქმით, საქართველოს მოქალაქეებმა ხელისუფლების წარმომადგენლებს ევროკავშირში უვიზო მიმოსვლის დაკარგვის უფლება არ უნდა მისცენ..
"ევროკავშირის ქვეყნებთან უვიზო მიმოსვლა საქართველოს მოქალაქეებისთვის ყველაზე ხელშესახები სიკეთეა, რომლითაც 2017 წლიდან ვსარგებლობთ, და რომლის მოპოვებსაც 11 წლიანი სისტემატიური შრომა და მიზანმიმართული პოლიტიკის გატარება დასჭირდა. საქართველომ ჯერ კიდევ 2006 წელს დაიწყო ჯერ გამარტივებული სავიზო რეჟიმის, შემდეგ კი, უვიზო მიმოსვლის მოსაპოვებლად საჭირო რეფორმების გატარება. მსოფლიოს 195 სახელმწიფოდან, მსგავსი პრივილეგია-ანუ შენგენის ქვეყნებში უვიზოდ შესვლის უფლება აქვს მხოლოდ 60 ქვეყენის მოქალაქეს. შესაბამისად, შეიძლება ითქვას, რომ გარდა პრაქტიკული მოხერხებულობისა საქართველოს მოქალაქეებისთვის, საქართველომ, მიიღო რა უვიზო რეჟიმი შენგების ქვეყნებთან, ჩვენ გადავინაცვლეთ წარმატებულის სახელმწიფოების შემადგენლობაში, რომელსაც ეს პრივილეგია ეკუთვნის.
უვიზო მოგზაურობის შანსს, თან მოყვა ისეთი შესაძლებლობები, როგორიცაა დროებითი დასაქმების სქემები, სამუშაოდ, სასწავლებლად, სამკურნალოდ მარტივად გამგზავრება ევროპის ქვეყნებში.
დღეს, ჩვენ ვდგავართ უდიდესი საფრთხის წინაშე, რომ ეს მრვალწლიანი შრომით მოპოვებული შესაძლებლობა დავკარგოთ. უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი უკვე შეიზღუდა, როდესაც ევროკავშირმა მიიღო უპრეცენდენტო გადაწყვეტილება და დიპლომატიური და სამსახურეობრივი პასპორტების მფლობელებს გაუუქმა უვიზოდ ევროკავშირსი მოგზაურობის უფლება. მაშინ, როდესაც უვიზო რეჟიმი პირველად სწორედ დიპლომატიური პასპორტებისთვის იქნა შემოღებული.
საზოგადეობას უნდა შევახსენოთ, რომ 31 აგვისტოს იწურება ვადა, რომელიც ევროკომისიამ მისცა საქართველოს არალეგიტიმურ მმართველ რეჟიმს, კონკრეტული 8 პუნქტიანი პირობების შესასრულებლად.
ქვეყანაში სამოქალაქო და ადამიანის უფლებების დაცვის უზრუნველყოფა, საქართველოს ყველა მოქალაქის თავისუფალი ასოციაცისის, შეკრების და გამოხატვის თავისუფლების უფლების დაცვა, საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მონაწილეობის უფლების დაცვა, პირადი სივრცის უფლების უზრუნველყოფა და დისკრიმინაციისთან დაცვა.
ე.წ. გამჭვირვალეობის, რუსული კანონის გაუქმება, რომელიც ზღუდავს სწორედ ამ უფლებებს და ასევე ყველა იმ კანონის გაუქმება, რომელიც ეწინააღმდეგება ევროპულ ღირებულებებს ზემოთ ჩამოთვლილი უფლებების დასაცავად.
ანტი-კორუფციული ბიუროს რეფორმა და მისი საქმიანობის შესახებ კანონმდებლობლობის შესაბამისობაში მოყვანა ვენეციის კომისიის დასკვნებთან.
ზოგადად, კორუფციასთან ბრძოლის ეფექტიაინი სტრატეგიის შემუშავება და კორუფციასთან სისტემური ბრძოლა.
პირადი მონაცემების დაცვის უზრუნველყოფა.
მესამე ქვეყნებთან სავიზო რეჟიმის შესაბამისობაშ მოყვანა ევროკავშირის მოთხოვნებთა.
დღეს, 12 აგვისტოს, მინდა ვკითხო არალეგიტიმურ რეჟიმს, რომლის ე.წ. მინისტრთან კაბინეტმა გუშინ რაღაც მოგონილ ‘ევროკავშირთან ურთიერთობების სამოქმედო გეგმაზე იმსჯელა და მორიგ ჯერზე სიცრუის მანქანის მეშვეობით ხალხის მოტყუებას ცდილობს, რომ თითქოს ცდილობს შეასრულოს ასოცირების შეთანხმების პირობები, მეორეს მხრივ საკუთარ დუგინის ჩინური ვერსიის მსგავსი პროპაგანდისტის შათირიშვილის ეპისტოლეებით, ატყუებს, რომ ევროპა თურმე აღარ წარმოადგენს არაფერს ღირებულს-მინდა ვკითხო, რომელი მოთხოვნაა აქედან შესრულებული და რომელით მოთხოვნის შესრულებას გეგმავთ? საზაფხულო არდადგები მთავრდება, სექტემბრიდან ევროკავშირი გადავა მისი პირობების შესრულების პროცესის განხილვაზე და მაინტერესებს, რა გაქვთ ევროკავშირისთვის სათქმელი?
ანტიკორუფციული ბიურო ისევ პოლიტიკური დევნის ინსტურმენტია, არც ერთი რუსული კანონის გაუქმება არ იგეგმება, სასამართლო კლანი კონვეირული რეჟიმით უშვებს ხალხს ციხეში აქციებში მონაწილეობისთვის, შსს სამინისტრო კი ასევე კონვეირული წესით ბეჭდავს ჯარიმებს აქციებში მონაწილეობისთვის. მაინტერესებს რომელი მოთხოვნის შესრულებას გეგმავს ეს რეჟიმი და ეს უნდა აინტერესებდეს საქართველოს ყველა მოქალაქეს, რომელსაც არ უნდა, რომ რამდენიმე თვეში გააგდონ იმ პრივილეგირებული ქვეყნების პასპორტების მფლობელების სიიდან, ვისაც უვიზოდ შეუძლია ევროპაში მოგზაურობა. ვისაც არ უნდა, რომ რუსეთის, ბელარუსის, ცენტრალური აზიის ქვეყნების მსგავსად, ოცენბად გაუხდეს ვროპაში სამოგზაურო, სასწავლებელი, სამკურნალო თუ სამუშაო ვიზის აღება.
ვისაც არ უნდა, რომ მორიგ ჯერზე უთხრან, რომ წარმოადგენს წარუმატებელ, შეუმდგარ ქვეყანას, რომლის მოქალაქესაც უვიზოდ ცივილიზებულ ქვეყნებში არავინ უშვებს.
უვიზო რეჟიმის დაკარგვა იქნება ჩვენი ეროვნული თავმოყვარეობის კიდევ ერთი დაკნინება, რომელზეც სრულად იქნება პასუხმსგებელი ივანიშვილი და მისი არალეგიტიმური რეჟიმი. ამიტომ ამ რეჟიმს დროულად უნდა მოვთხოვოთ. პასუხი, რას აკეთებენ დღეს, რომ ხვალ ეს სავალალო შედეგი არ დაგვიდგეს"- განაცხადა სალომე სამადაშვილმა.