მიზანში უნდა ამოვიღოთ რეპრესიებზე პასუხისმგებლები, ეს ნიშნავს მათი აქტივების გაყინვას, დასავლური განათლებისა და ინსტიტუტებისადმი წვდომის შეზღუდვას და საზღვარგარეთ სასიამოვნო დასვენებების ჩამორთმევას - პერან მუნი
საქართველო, თბილისი - 00:05 | 27.06.2025 ნანახია: 1162
მიზანში უნდა ამოვიღოთ რეპრესიებზე პასუხისმგებლები, ეს ნიშნავს მათი აქტივების გაყინვას, დასავლური განათლებისა და ინსტიტუტებისადმი წვდომის შეზღუდვას და მათთვის საზღვარგარეთ სასიამოვნო დასვენებები ს ჩამორთმევას, -ამის შესახებ ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაზე პერან მუნმა (დიდი ბრიტანეთი, ლეიბორისტული პარტია) განაცხადა.
ამ მნიშვნელოვანი შეშფოთების საკითხზე მინდა ვისაუბრო. კონკრეტულად ვაპირებდი პოლიტიკურად დაპატიმრებულ ზურაბ ჯაფარიძეზე და ნიკა მელიაზე. ზურაბ ჯაფარიძის და ნიკა მელიას დაპატიმრება არის უფრო დიდი რეპრესიული კამპანიის ნაწილი. ზურაბ ჯაფარიძემ, რომელსაც ხელბორკილები ეკეთა, თქვა, რომ ბოლოს ჩვენ მაინც მოვიგებთ. ეს არის სულისკვეთება იმ ადამიანისა, რომელსაც სჯერა თავისუფლების მაშინაც კი, როდესაც ძალის მიერ არის გაჩუმებული. ეს არის ადამიანი ხმა, რომელიც გაგონილ და მოსმენილ უნდა იქნას ევროპის მასშტაბით.
გასული კვირის ოთხშაბათს, ლონდონში ბადრი ჯაფარიძეს შევხვდი, რომელმაც აღნიშნა, რომ მას მცირე ზომის ბრალდება წაუყენეს და ამის შედეგად შეიძლება ის დაჯარიმებულიყო. ბადრი ჯაფარიძეს მის თანაგუნდელთან, მამუკა ხაზარაძესთან ერთად 8 თვე მიუსაჯეს ციხეში და 2 წლით აეკრძალათ საქმიანობა. ისინი არ არიან მხოლოდ ოპოზიციონერი ლიდერები, ისინი არიან საქართველოს დემოკრატიული მისწრაფებების სიმბოლო და ასევე მზარდი სურვილი ავტორიტარიზმის წინააღმდეგ.
მეგობრებო, უნდა გითხრათ, რომ დრო სწრაფად იწურება და ახლავე უნდა ვიმოქმედოთ. საქართველოსთვის ბოლო შესაძლო მომენტში ვართ. თუ სერიოზულები ვართ მათი მხარდაჭერის შესახებ, ვინც მამაცად უწევს წინააღმდეგობას საქართველოში პოლიტიკურ დევნასა, მიზანში უნდა ამოვიღოთ ამ რეპრესიებზე პასუხისმგებლები. არა მხოლოდ სიტყვებით, არამედ ქმედებებით. ეს ნიშნავს მათი აქტივების გაყინვას, დასავლური განათლებისა და ინსტიტუტებისადმი წვდომის შეზღუდვას და მათთვის საზღვარგარეთ სასიამოვნო დასვენებებისა და უსაფრთხო თავშესაფრის ფუფუნების ჩამორთმევას მაშინ, როდესაც ისინი სახლში დემოკრატიას შლიან”, - განაცხადა მუნმა.