პუტინმა და ტრამპმა გადაწყვიტეს მსოფლიოს გავლენის სფეროებად დაყოფა, დაიწყეს უკრაინით - CNN
საქართველო, თბილისი - 16:47 | 13.02.2025 ნანახია: 630
აშშ-ის პრეზიდენტის, დონალდ ტრამპის თავაზიანი საუბარი ვლადიმირ პუტინთან, რომელიც გაიმართა უკრაინისა და ევროპის გარეშე, შესაძლოა, მიუთითებდეს, რომ ისინი მზად არიან კიდევ ერთხელ გაინაწილონ მსოფლიო გავლენის სფეროებში. უკრაინა გაიმეორებს ორ ნაწილად გაყოფილი გერმანიის ბედს - თავისუფალ, დემოკრატიულ და რუსების მიერ ოკუპირებულ ტოტალიტარულ ნაწილებად გაიყოფა. ამის შესახებ CNN-ის ანალიტიკოსი სტივენ კოლინსონი წერს.
მან ყურადღება გაამახვილა იმაზე, თუ როგორ უპასუხა ტრამპმა ჟურნალისტების შეკითხვას, იქნება თუ არა უკრაინა თანაბარი პარტნიორი სამშვიდობო მოლაპარაკებებში. ერთი წუთით დაფიქრების შემდეგ მან თქვა: "ეს საინტერესო კითხვაა. მე ვთქვი, რომ ეს ომი არ იყო კარგი".
კოლინსონის აზრით, ტრამპმა, სავარაუდოდ, პუტინის ნარატივი გაიზიარა, რომ ომი მისი ბრალია, ვინც ავტორიტარული მეზობლის სასტიკ შეჭრას დაექვემდებარა.
ტრამპი და მისი ქვეშევრდომები ასევე იმეორებენ თეზისს, რომ უკრაინა ვერ დაუბრუნდება ომამდელ საზღვრებს და არ უნდა გახდეს ნატო-ს წევრი.
ანალიტიკოსი აღნიშნავს, რომ ტრამპმა ამით გაანეიტრალა მოლაპარაკების ერთ-ერთი კოზირი, რომელიც მოლაპარაკებების ოთახში უკრაინის სასარგებლოდ ითამაშებდა.
ანალიტიკოსი ვარაუდობს, რომ ტრამპი არ აპროტესტებს რუსეთის განზრახვას, შეინარჩუნოს უკრაინის უკვე ოკუპირებული ტერიტორიები.
„ახლა ამერიკას, ისევე როგორც რუსეთს, ჰყავს პრეზიდენტი, რომელსაც მიაჩნია, რომ დიდ ძალებს აქვთ ექსპანსიონიზმის უფლება თავიანთი რეგიონული გავლენის სფეროებში“, - ამბობს ჟურნალისტი.