მთავრობამ არჩევნებთან დაკავშირებით პრეზიდენტის ახალი განკარგულება მოიწონა
საქართველო, თბილისი - 16:51 | 06.06.2016 ნანახია: 1537
საქართველოს მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე მინისტრთა კაბინეტის წევრებმა მოიწონეს საქართველოს პრეზიდენტის ახალი განკარგულება "საქართველოს პარლამენტის არჩევნების დანიშვნის შესახებ".
პრეზიდენტმა 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების 8 ოქტომბერს გამართვასთან დაკავშირებით ახალი განკარგულება 3 ივნისს გამოსცა.
პრემიერ- მინისტრს კონტრასიგნაციისთვის 10-დღიანი ვადა აქვს. პრემიერის თანხმობის შემდეგ, განკარგულება საკანონმდებლო მაცნეში გამოქვეყნდება და საარჩევნო კამპანია განხსნილად ჩაითვლება.
წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყების დღიდან კი ძალაში შედის შეზღუდვები, რაც სახელმწიფო სტრუქტურების და სახელმწიფო მოხელეებისა და თანამდებობის პირების მიმართ არსებობს. როგორც კი არჩევნების დანიშვნის თაობაზე ბრძანებას მოეწერება ხელი, ამოქმედდება აკრძალვები, რომელიც წინასაარჩევნო პერიოდში ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების, საბიუჯეტო თანხების, თანამდებობრივი ან სამსახურეობრივი მდგომარეობის გამოყენების კუთხით არსებობს.
ამასთან, არჩევნებამდე არაუგვიანეს 60 დღისა, დაიწყება ის ძირითადი ღონისძიებები, რომელიც საარჩევნო ადმინისტრაციებს და კანდიდატებს უკავშირდება.
როგორც ცნობილია, პრეზიდენტსა და პრემიერს შორის უკვე არსებობს წინასწარი შეთანხმება იმის თაობაზე, რომ ქვეყანა საარჩევნო კამპანიის რეჟიმში არჩევნებამდე 4 თვით ადრე - 8 ივნისიდან გადავიდეს.