გიგი გიგიაძე ევროპარლამენტის საგარეო საქმეთა კომიტეტის და უსაფრთხოებისა და თავდაცვის ქვეკომიტეტის წარმომადგენლებს შეხვდა
საქართველო, თბილისი - 17:21 | 19.05.2016 ნანახია: 1686
დღეს, თბილისში გაიმართა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის, გიგი გიგიაძის შეხვედრა ევროპარლამენტის საგარეოსაქმეთა კომიტეტის (AFET) და უსაფრთხოებისა და თავდაცვის ქვეკომიტეტის (SEDE) წარმომადგენლებთან. კერძოდ, ევროპარლამენტარებთან ანაფოტიგასთან (SEDE-ს თავმჯდომარე, ECR); რიჩარდ ჩარნეცკისთან (ECR); კაროლ კარსკისთან (ECR); ანდრეი მამიკინსთან (S&D); მიშელ გალერთან (EPP) დახავიერ ნარტთან (ALDE).
მხარეებმა განიხილეს საქართველოსთან პოლიტიკური ასოცირებისა და ეკონომიკური ინტეგრაციის მიმდინარეობა. ქვეყანაში განხორციელებულიდემოკრატიული რეფორმები. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებასა დაევროკავშირის როლზე ადგილზე უსაფრთხოების უზრუნველყოფის პროცესში.
შეხვედრისას ევროპარლამენტარებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს მხარდაჭერა საქართველოს ევროპული არჩევანისადმი და ქვეყნის სუვერენიტეტისადა ტერიტორიული მთლიანობისადმი საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში. ისინი მიესალმნენ საქართველოს მიერ სავიზო რეჟიმისლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმით განხორციელებულ შთამბეჭდავ პროგრესს და აღუთქვეს ქართულ მხარეს მხარდაჭერა ევროპარლამენტშიმიმდინარე საკომიტეტო მოსმენებზე.