კახა კოჟორიძე: უზენაესი სასამართლოს კანდიდატებით პრეზიდენტი არასოდეს ვაჭრობს
საქართველო, თბილისი - 18:19 | 04.05.2016 ნანახია: 1749
„საქართველოს პრეზიდენტის პრინციპული პოზიციაა, რომ პოლიტიკური კონსულტაციები და კულუარული შეთანხმებები უზენაესი სასამართლოსკანდიდატებთან დაკავშირებით არ გაიმართება", - აღნიშნული კომენტარი დღეს ჟურნალისტებთან საუბრისას საქართველოს პრეზიდენტისმრჩეველმა ადამიანის უფლებებისა და მართლმსაჯულების საკითხებში კახა კოჟორიძემ გააკეთა.
კახა კოჟორიძის განცხადებით, უზენაესი სასამართლო უნდა იყოს არბიტრი და შესაბამისად, ის პოლიტიკაში არ უნდა ჩაერთოს. ამიტომ პრეზიდენტის მიერდასახელებულ უზენაესი სასამართლოს კანდიდატებზე შეთანხმება არ უნდა იყოს პოლიტიკური პროცესის, თუ კულუარული, პოლიტიკური შეთანხმებების დაკონსულტაციების საგანი.
„ჩემთვის მართლაც გაუგებარია, უმრავლესობის წარმომადგენლების მოთხოვნა კანდიდატურებზე კონსულტაციების გამართვასთან დაკავშირებით. გაუგებარიაიმიტომ, რომ კანდიდატები პრეზიდენტის მიერ უკვე დასახელებულია და მეორე, იმიტომ რომ, ამ კანდიდატთან დაკავშირებით პარლამენტში, საკომიტეტოგანხილვები უკვე დასრულებულია", - განაცხადა კახა კოჟორიძემ