თიბისი ბანკის მხარდაჭერით შექმნილი ფილმი ლოს ანჯელესის საერთაშორისო კონოფესტივალზეა წარდგენილი
საქართველო, თბილისი - 10:45 | 03.05.2016 ნანახია: 1702
თიბისი ბანკის მხარდაჭერით შექმნილი მოკლემეტრაჟიანი ფილმების წარმატება გრძელდება. ამჯერად, ახალგაზრდა რეჟისორის, გიორგი წილოსანის ფილმი „მზადება“ ლოს ანჯელესის საერთაშორისო კინოფესტივალზეა წარდგენილი.
ფილმი, რომლის პროდიუსერები ლაშა ხალვაში და სულიკო წულუკიძე არიან, ფესტივალის მოკლემეტრაჟიანი ფილმების საკონკურსო პროგრამაში მონაწილეობს.
„მზადება” პატარა სოფელში მცხოვრები ოჯახის შესახებ მოგვითხრობს. ერთ საღამოს ბებია ავად ხდება, ექიმის დიაგნოზი კი ოჯახში დაძაბულობას ამძაფრებს...
გიორგი წილოსანის „მზადება“ იმ 6 მოკლემეტრაჟიან ფილმებს შორის ერთ-ერთია, რომლებიც თიბისი ბანკის თანადაფინანასებით შეიქმნა. ეს იყო პირველი პრეცედენტი, როდესაც ქვეყანაში კონემატოგრაფიის განვითარების მიზნით სახელმწიფო სუბსიდიასთან ერთად კინოწარმოებაში კერძო ბიზნესი ჩაერთო.
ფილმის პრემიერია 2015 წლის ივლისში ეროვნული კინოცენტრისა და თიბისი ბანკის მხარდაჭრით შედგა და მას შემდეგ არაერთი საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ჯილდო მოიპოვა. (მთავარი პრიზი ბოსფორის საერთაშორისო კინოფესტივალზე და ჟიურის სპეციალური პრიზი ბათუმის საერთაშორისო კინოფესტივალზე BIAFF).
ლოს ანჯელესის ყოველწლიური საერთაშორისო კინოფესტივალი, სადაც წელს ქართული ფილმია წარდგენილი, საერთაშორისო დოკუმენტურ, მხატვრულ და მოკლემეტრაჟიან ფილმებს აერთიანებს. ფესტივალი ამერიკის შეერთებულ შტატებში 1995 წლიდან იმართება და მას ყოველწლიურად 90 000-ზე მეტი კინომოყვარული ესწრება.
ფესტივალი წელს პირველ ივნისს დაიწყება და ის 9 ივნისამდე გაგრძელდება.