მუსიკალური ასისტენტი _ ნიალა გოძიაშვილი
რეჟისორის თანაშემწე _ ციცინო გვაზავა
დადგმის ხელმძღვანელი _ რობერტ სტურუა
მონაწილეობენ:
რუსთაველის თეატრის მსახიობები:
ლელა ალიბეგაშვილი, ლელა ახალაია, ნათია კვაშალი, ნინო მაყაშვილი, რუსუდან მაყაშვილი, გაგი სვანიძე, ქეთი სვანიძე, ბექა სონღულაშვილი, ბაჩო ჩაჩიბაია, გეგა ჩხაიძე, ქეთი ხიტირი, ლაშა ჯუხარაშვილი და გიორგი ალექსიძის სახელობის თბილისის თანამედროვე ბალეტის სოლისტი _ ნათია ბუნტური.
ქორეოგრაფიული ფანტაზია “შექსპირი სიყვარულზე”, დიდი შემოქმედის პიესებსა და სონეტებს სიყვარულის თემის ირგვლივ სინთეზური სანახაობით აერთიანებს. შექსპირისეულ სიუჟეტებს მსახიობები არა სიტყვით, არამედ სხეულის ენით გაითამაშებენ და ყველასათვის ნაცნობ შექსპირისეულ პერსონაჟებს თანამედროვე ცეკვის ენით გააცოცხლებენ. ქორეოგრაფიული ფანტაზია თავისი მუსიკალური გადაწყვეტითაც განსაკუთრებული იქნება. სპექტაკლში გამოყენებულია შექსპირის სონეტების აუდიო ჩანაწერი, წაკითხული ჯონ გილგუდისა და ალან რიკმანის მიერ და ორი დიდი კომპოზიტორის ვოლფგანგ ამადეუს მოცარტის და ჯონ კეიჯის ნაწარმოებები. პიანისტი ნინო ჟვანია დადგმაში თავად მიიღებს მონაწილეობას და ამერიკული ავანგარდული და ელექტრონული მუსიკის დიდი წარმომადგენელის ჯონ კეიჯის საფორტეპიანო კომპოზიცებს ცოცხლად შეასრულებს.
შექსპირის შემოქმედების ასეთი მხატვრული გადაწყვეტა სიახლე იქნება ქართულ და არამარტო ქართულ თეატრალურ სივრცეში. ჩვენი ქვეყანა კი 2016 წელს მსოფლიოში მიმდინარე ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან მოვლენასთან, შექსპირის საიუბილეო წლის თავისებურად გამოეხმაურება. ეს პროექტი ასევე მნიშვნელოვნი იქნება თანამედროვე ქართული ქორეოგრაფიისა და ცეკვის თეატრის განვითარებისათვის.
წარმოდგენა დიდი რეჟისორის რობერტ სტურუას ხელმძღვანელობით, ქორეოგრაფ მარიამ ალექსიძის მიერ იდგმება. მხატვრობა ანა ნინუას ეკუთვნის.
პროექტის პარტნიორები არიან იურიდიული კომპანია „დიმიტრი ალექსიძე და ვლადიმერ გაბრიელაშვილი“ და “არდი” დაზღვევა.