საქართველოსა და ევროკავშირს შორის თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაღრმავდება
საქართველო, თბილისი - 15:22 | 16.04.2016 ნანახია: 1989
ევროპის სამეზობლო პოლიტიკა, ასოცირების შეთანხმების განხორციელება, საქართველოში არსებული უსაფრთხოების გარემო და საქართველოს მონაწილეობა ევროკავშირის ეგიდით მიმდინარე საერთაშორისო მისიებში - ის მთავარი თემები იყო, რაზეც საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა თინათინ ხიდაშელმა და ევროკომისიის გაფართოების დირექტორატის გენერალურმა დირექტორმა ქრისტიან დანიელსონმა ორმხრივ შეხვედრაზე ისაუბრეს.
მხარეები ისეთ საკითხებსაც შეეხნენ, როგორიცაა საქართველოს ადმინისტრაციული საზღვრისპირა რეგიონების მცოცავი ოკუპაცია და ადგილზე შექმნილი ვითარება, რუსეთის მხრიდან გააქტიურებული პროპაგანდა და საქართველოში ანტიევროპული განწყობების შექმნის მიზნით მსუბუქ ძალაში დაბანდებული ინვესტიცია.
როგორც შეხვედრაზე ქრისტიან დანიელსონმა აღნიშნა, რუსეთის გააქტიურებული პროპაგანდა იმის მანიშნებელია, რომ ევროკავშირმა უნდა გააძლიეროს საქართველოს მიმართ მხარდაჭერა. მისივე თქმით, ევროკავშირის ინსტიტუტებში საქართველოს პროგრესი გამორჩეულადაა აღიარებული, საქართველომ ყველა საჭირო ნაბიჯი გადადგა ევროკავშირში უვიზო მიმოსვლის მისაღებად. „მინისტრ ხიდაშელთან ძალიან კარგი შეხვედრა მქონდა. განვიხილეთ საქართველოსა და ევროკავშირს შორის თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაღრმავების პერსპექტივები. შესანიშნავია, რომ ყველა წინ მივიწევთ როგორც ასოცირების ხელშეკრულების, ასევე ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების მიმართულებით. კომისია ძალისხმევას არ დაიშურებს, დაეხმაროს საქართველოს გამოწვევების გადალახვაში. იმედია, ჩვენი თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაღრმავდება და ეს ქართველ ხალხს კეთილდღეობას მოუტანს,“ - აღნიშნა ქრისტიან დანიელსონმა.
„ბუნებრივია, ევროკავშირის წარმომადგენლებთან ევროპის სამეზობლო პოლიტიკაზე, გაფართოებისა და ახალი უსაფრთხოების პოლიტიკაზე ვისაუბრეთ. საუბარი შეეხო, გარკვეულწილად, ვიზალიბერალიზაციასაც და იმ მთავარ მოლოდინებს თუ მოთხოვნებს, რომელიც ქართულ სახელმწიფოს ამ გზაზე გააჩნია. ეს არის მუშა პროცესი, სადაც ბევრი კითხვა არსებობს. ამ კითხვებზე საქართველოს მხრიდან ძალიან თამამი და ნათელი პასუხები არსებობს. ყველა ერთხმად თანხმდება და ადასტურებს, რომ საქართველოსთვის გზა ვიზალიბერალიზაციისკენ ხსნილია. ამიტომ, იმედია, რომ ბოლო დეტალების შეთანხმება ბევრ დროს არ წაიღებს,“ - განაცხადა თინათინ ხიდაშელმა.
ქრისტიან დანიელსონთან ორმხრივი შეხვედრა ბრატისლავაში, სასტუმრო „გრანდ ჰოტელ რივერ პარკში“ მიმდინარე მე-10 საიუბილეო გლობალური უსაფრთხეობის ფორუმის ფარგლებში გაიმართა.