მიხეილ ჯანელიძე სომხეთის პრეზიდენტს შეხვდა
საქართველო, თბილისი - 18:14 | 25.03.2016 ნანახია: 1856
სომხეთის რესპუბლიკაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მიხეილ ჯანელიძემ შეხვედრა გამართა სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტთან, სერჟ სარქისიანთან.
შეხვედრაზე მხარეებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს ორი ქვეყნის განსაკუთრებული მეგობრობა და სხვადასხვა მიმართულებით თანამშრომლობისკიდევ უფრო გაღრმავების სურვილი. აღინიშნა ბოლო პერიოდში მხარეებს შორის მაღალი დონის ვიზიტების გაცვლის დინამიკა, რაც პრეზიდენტისადა მინისტრის შეფასებით, ახალ იმპულსს აძლევს ორმხრივ ურთიერთობას.
ხაზი გაესვა სექტორული მიმართულებით წარმატებულ თანამშრომლობას, განსაკუთრებით ისეთ სფეროებში, რაც ხელს შეუწყობს, როგორც ორიქვეყნის, ასევე მთლიანად რეგიონის განვითარებას. ამ მხრივ ხაზი გაესვა სატრანსპორტო, ენერგეტიკის და სავაჭრო-ეკონომიკურ სფეროებშიწარმატებულ თანამშრომლობას. მინისტრმა სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტს ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრისინიცირებულ რეფორმების პროექტზე, რაც, ასევე ითვალისწინებს ქვეყნის სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის განვითარებას.
შეხვედრაზე მიმოიხილეს რეგიონში არსებული უსაფრთოხების გარემო და ხაზი გაუსვეს არსებული კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარებისმნიშვნელობას. აღინიშნა ქვეყნებს შორის კეთილმეზობლური ურთიერთობების შემდგომი გაღრმავების მნიშვნელობა და ხაზი გაესვა მრავალიმიმართულებით ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის მზარდ დინამიკას.
მიხეილ ჯანელიძე მიესალმა სომხეთსა და ევროკავშირს შორის ჩარჩო შეთანხმების შესახებ მოლაპარაკების დაწყებას და ახალ დინამიკას ამურთიერობაში. ხაზი გაესვა ბოლო პერიოდში ორმხრივი ვიზიტების მაღალ დინამიკას, რაც მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს ორმხრივი ურთიერთობებისგანვითარებას.
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა სომხეთის მაღალი რანგის დელეგაცია მოიწვია თბილისში დამოუკიდებლობის აღნიშვნის 25 წლისთავთანდაკავშირებით.
მხარეებმა მზადყოფნა გამოთქვეს გააგრძელონ პოლიტიკური კონსულტაციების არსებული პრაქტიკა მინისტრის მოადგილეების დონეზე.