ძალიან უცნაურია, როცა ზოგიერთი პატრიოტიზმზე აპელირებით, ევროპას ეწინააღმდეგება - სალომე ზურაბიშვილი
საქართველო, თბილისი - 16:13 | 04.11.2022 ნანახია: 433
ძალიან უცნაურია, როცა ზოგიერთი პატრიოტიზმზე აპელირებით, ევროპას ეწინააღმდეგება, - ამის შესახებ ნათქვამია საქართველოს პრეზიდენტის სალომე ზურაბიშვილის მიმართვაში, რომელსაც ის დიპლომატიის დღესთან დაკავშირებით ავრცელებს.
"ძალიან უცნაურია დღეს, როცა ზოგიერთი პატრიოტიზმზე აპელირებით, თუ ტრადიციების გადარჩენის ლოზუნგებით ევროპას და ევროპულ გზას ეწინააღმდეგება, იმ ევროპას, რომელიც ყველა დამოუკიდებელი სახელმწიფოს, მებრძოლისთვის, ჩვენი წინაპრებისთვის უალტერნატივო მიზანს წარმოადგენდა. ეს ბრძოლა არ მთავრდება, გამოწვევები რთულდება და იზრდება მოთხოვნები. მეტი პროფესიონალიზმია საჭირო, რამეთუ ქვეყნის ინტერესების დაცვა დღეს ბევრად მეტი მიმართულებით მიმდინარეობს - დიპლომატია, პოლიტიკა, კულტურა, ეკონომიკა, მაგრამ ასევე ტექნოლოგიები, მეცნიერება, გარემოს დაცვა, ენერგეტიკა, კიბერუსაფრთხოება და კიდევ ბევრი სხვა", - აღნიშნულია პრეზიდენტის მიმართვაში.