ევროკავშირის ლიდერებმა პირდაპირ თქვეს, რომ უკრაინას ომის გამო მიანიჭეს კანდიდატის სტატუსი, შესაბამისად, საქართველო, რომ ჩაერთოს ომში, გარანტირებულად მიიღებს სტატუსს - კობახიძე
საქართველო, თბილისი - 15:22 | 06.07.2022 ნანახია: 676
მათ {ევროკავშირის ლიდერებმა} პირდაპირ თქვეს, რომ უკრაინას ომის გამო, ომის მდგომარეობაში ყოფნის გამო მიენიჭა კანდიდატის სტატუსი. სწორედ ომის გამო შესთავაზეს მას განაცხადის შეტანა და ომის გამო მიანიჭეს კანდიდატის სტატუსი, - ამის შესახებ „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა.
მისი თქმით, საქართველოომის მდგომარეობაში რომ აღმოჩნდეს, კანდიდატის სტატუსი გარანტირებული ექნება.
"მათ პირდაპირ თქვეს, რომ უკრაინას ომის გამო, ომის მდგომარეობაში ყოფნის გამო მიენიჭა კანდიდატის სტატუსი. სწორედ ომის გამო შესთავაზეს მას განაცხადის შეტანა და ომის გამო მიანიჭეს კანდიდატის სტატუსი, რაც ჩემი განცხადება არ არის. ეს არის ევროკავშირის ლიდერების განცხადება. სწორედ ამის გამო შეგვიძლია, მარტივი ლოგიკური დასკვნა გამოვიტანოთ, საქართველო რომ ყოფილიყო იგივე მდგომარეობაში, ან ხვალ რომ აღმოჩნდეს იგივე მდგომარეობაში, რაშიც იყო და არის უკრაინა, ამ შემთხვევაში, ჩვენ, ბუნებრივია, გარანტირებული გვაქვს კანდიდატის სტატუსი. თუმცა, ჩვენ გვაქვს ძალიან დიდი იმედი, რომ ამის გარეშე მოვახერხებთ დეკემბერში კანდიდატის სტატუსის მიღებას.
არავითარი პროპაგანდა, კიდევ ერთხელ გავიმეორებ, ჩვენ რომ ჩავერთოთ სამხედრო კომნლიქტში, ამ შემთხვევაში, გვაქვს გარანტირებული კანდიდატის სტატუსი დეკემბერში. ეს არის მარტივი ლოგიკა. ვინ ითხოვს და ვინ არა ომში ჩართვას, ამაზე ჩვენ შეგნებულად არ ვსაუბრობთ. შეგახსენებთ, სწორედ რადიკალური ოპოზიცია და მასთან დაკავშირებული „ენჯეოები“ იყვნენ ისინი, ვინც ითხოვდნენ, მათ შორის რუსეთისთვის სანქციების დაწესებას, რაც ბუნებრივია, ათმაგად გაზრდიდა ომში საქართველოს ჩართვის რისკებს. მეორეც, ითხოვდნენ თვითმფრინავების გაშვებას მოხალისეებით უკრაინაში, რაც ნიშნავდა პირდაპირ სამხედრო კონფლიქტში საქართველოს ჩართვას. აქედან გამომდინარე, ვიღაცები რომ საუბრობენ სპეკულაციებზე, საკუთარი პროვოკაციები მოიკითხონ, როდესაც პირდაპირ მოითხოვდნენ სამხედრო კონფლიქტში საქართველოს ჩართვას. უკრაინას ომის გამო უთხრეს, შეეტანა განაცხადი და შემდეგ თქვეს, რომ ომის გამო მიანიჭეს კანდიდატის სტატუსი. შესაბამისად, საქართველო რომ ჩაერთოს ომში, ამ შემთხვევაში, გარანტირებულად მიიღებს კანდიდატის სტატუსს", - თქვა კობახიძემ.