დავით არახამია ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ სანქციების დაწესებას მოითხოვს
საქართველო, თბილისი - 20:11 | 25.04.2022 ნანახია: 669
უკრაინის უმაღლესი რადის ფრაქცია "ხალხის მსახურის" თავმჯდომარე დავით არახამია ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ სანქციების დაწესებას მოითხოვს. ამის შესახებ არახამია ტელეგრამის არხზე წერს.
არახამია ამ განცხადებით ეხმიანება გავრცელებულ აუდიოჩანაწერს, სადაც, სავარაუდოდ, ბიძინა ივანიშვილი რუსული სააქციო-საფინანსო კორპორაცია "სისტემის" დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარეს ვლადიმირ ევტუშენკოვს ესაუბრება.
"უკრაინელები და ქართველები ყოველთვის იყვნენ და იქნებიან მოძმე ერები. ქართველები უკრაინისთვის ომში იბრძვიან, ცნობილმა ქართველებმა 24 თებერვლამდე ჩვენს მხარდასაჭერად ვიდეომიმართვა გადაიღეს... ისინი მხარს უჭერენ უკრაინას და ჩვენს ომში გამარჯვებას.
მაგრამ ასე არ იქცევა საქართველოს ხელისუფლება. ამის მიზეზი კი ძალიან მარტივია - საქართველოს მთავარი ოლიგარქი, ბიძინა ივანიშვილი, ძალიან მჭიდროდ უკავშირდება რუსეთის ფედერაციის პოლიტიკურ ელიტას. ახლახან გამოქვეყნებული "ივანიშვილის ჩანაწერები" ამ კავშირზე ნათლად მეტყველებს.
საქართველოს ხელისუფლების მთელი პოლიტიკა კრემლის მითითებების შესრულებაა და სწორედ აქედან გამომდინარეობს მთელი ეს რიტორიკა, რუსეთის აგრესორად არაღიარება, რუსეთის ფედერაციის დახმარების მცდელობა სანქციების გვერდის ავლაში და ა.შ.
დღეს ივანიშვილი ქართველი იანუკოვიჩი გახდა. ის და მისი ხალხი უკრაინის მიმართ ატარებენ პოლიტიკას, რომელსაც ქართველი ხალხი მხარს არ უჭერს. მათ უნდათ ქართველებისა და უკრაინელების დაპირისპირება.
ამის თავიდან ასაცილებლად, მივმართავ ევროკავშირისა და შეერთებული შტატების ხელმძღვანელობას, განიხილონ ივანიშვილსა და მის მთელ ბიზნესაქტივებზე სანქციების დაწესება. პასუხისმგებლობას ვერავინ გაქეცევა. ვერც ოკუპანტები და ვერც ისინი, ვინც მათ ეხმარებიან, - აცხადებს არახამია,