ბათუმსა და რუსთავში არჩევნები იმართება
საქართველო, თბილისი - 10:01 | 02.04.2022 ნანახია: 637
დღეს საქართველოს პარლამენტისა და ბათუმის საკრებულოს შუალედური არჩევნები იმართება. ამომრჩევლები საქართველოს პარლამენტის მაჟორიტარ წევრს და ბათუმის საკრებულოს მაჟორიტარს ირჩევენ.
რუსთავში ამომრჩევლები საქართველოს პარლამენტის მაჟორიტარს ირჩევენ, ბათუმში კი - საკრებულოს მაჟორიტარს.
შუალედური არჩევნები საქართველოს პარლამენტის და ბათუმის საკრებულოს გამოკლებული წევრების ასარჩევად ტარდება. პარლამენტი ნინო ლაცაბიძემ მას შემდეგ დატოვა, რაც რუსთავის მერად აირჩიეს, ხოლო ბათუმის საკრებულოს მაჟორიტარი წევრი ჯემალ ფუტკარაძე გარდაიცვალა.
რუსთავისა და გარდაბნის 10 თემის მაჟორიტარობისთვის სამი კანდიდატი იბრძვის.
მამუკა ტუსკაძე #34 - "სოციალური სამართლიანობისათვის";
ირაკლი შატაკიშვილი #41 - "ქართული ოცნება";
კამალ მურადხანოვი #59 -"საქართველოს ერთობისა და განვითარების პარტია".
ბათუმის საკრებულოს მაჟორიტარობისთვის ორი კანდიდატი იბრძვის:
მათე ფუტკარაძე #5 - "ნაციონალური მოძრაობა";
რამაზ ჯინჭარაძე #41 - "ქართული ოცნება.
ბათუმის 14 საარჩევნო უბანზე, ზოგიერთი საარჩევნო პროცედურა საპილოტე რეჟიმში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით ხორციელდება. კენჭისყრა ხმის მიცემისა და დათვლის ელექტრონული საშუალებებით მიმდინარეობს, ცესკოს გადაწყვეტილებით 14-ვე საარჩევნო უბანზე, პირველად ხორციელდება ამომრჩეველთა ელექტრონული ვერიფიკაცია შესაბამისი ტექნოლოგიის გამოყენებით.
შედეგები საუბნო საარჩევნო კომისიებში, ბათუმში ხმის მიცემის პროცესის დასრულებისთანავე გახდება ცნობილი, ვინაიდან დათვლის პროცესი ელექტრონული ტექნოლოგიის გამოყენებით ხორციელდება. ხმის დათვლის პროცედურები განხორციელდება საარჩევნო კოდექსის დაცვით, რაც ბიულეტენების ხელით დათვლას გულისხმობს.
ყველა საარჩევნო უბანზე განთავსებულია ხმის მიცემის მოდიფიცირებული კაბინები.