საქართველოს პრეზიდენტი ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციას შეხვდა
საქართველო, თბილისი - 09:14 | 27.01.2016 ნანახია: 1838
საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა საქართველოში ვიზიტად მყოფი ეუთო-ს საპარლამენტოასამბლეის დელეგაცია მიიღო.
ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციას ეუთო-ში ბულგარეთის საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელის მოადგილე, ბულგარეთის ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი კრისტიან ვიგენინი ხელმძღვანელობდა.
შეხვედრისას საქართველო-ეუთო-ს თანამშრომლობასა და რეგიონში უსაფრთხოების თვალსაზრისითსაერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობის მნიშვნელობაზე იმსჯელეს.
მხარეებმა საქართველოში 2016 წელს დაგეგმილი არჩევნებიც განიხილეს და აღნიშნეს, რომ ქვეყნისდემოკრატიული განვითარებისათვის პოლიტიკურ სუბიექტებს შორის საარჩევნო საკითხებზე კონსტრუქციულდიალოგსა და თავისუფალი და სამართლიანი საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფას განსაკუთრებულიმნიშვნელობა ენიჭება.
შეხვედრისას საუბარი შეეხო ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილ ვითარებასა და მეზობელ სახელმწიფოებთან რუსეთის ფედერაციის პოლიტიკას.
საქართველოს პრეზიდენტმა კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რუსეთის მიერ სოხუმისა და ცხინვალისსაოკუპაციო რეჟიმებთან გაფორმებული ინტეგრაციისა და მოკავშირეობის შესახებ ე.წ. „ხელშეკრულებები" საქართველოსათვის მიუღებელია.
მხარეებმა ასევე ყურადღება გაამახვილეს ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის 25-ე სესიისათვის მზადების პროცესზე, რომელსაც თბილისი 2016 წლის ივლისში უმასპინძლებს.
შეხვედრას ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი ირინე იმერლიშვილი, საქართველოს პრეზიდენტისადმინისტრაციის უფროსი გიორგი აბაშიშვილი, საქართელოს პარლამენტის წევრები, ასევე პრეზიდენტისადმინისტრაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.