დავით ბაქრაძემ ევროპა-უკრაინის მე-9 ფორუმის მუშაობაში მიიღო მონაწილეობა
საქართველო, თბილისი - 16:05 | 25.01.2016 ნანახია: 1863ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი დავით ბაქრაძე 24-25 იანვარს სამუშაო ვიზიტით პოლონეთში, ქ. ლოძში ევროპა-უკრაინის მე-9 ფორუმზე იმყოფებოდა. სახელმწიფო მინისტრმა მონაწილეობა მიიღო ფორუმის ფარგლებში გაიმართულ დისკუსიაში: „რა დახმარება შეიძლება გაუწიოს საერთაშორისო საზოგადოებამ უკრაინას კონფლიქტის მოგვარების მიმართულებით?“. დისკუსიის მონაწილეებმა უკრაინაში განვითარებულ მოვლენებზე, რუსეთ-უკრაინის ურთიერთობებზე, საერთაშორისო საზოგადოების, როგორც მედიატორის შესაძლებლობებსა დასაერთაშორისო საზოგადოების კიდევ უფრო გააქტიურების შესაძლებლობებზე იმსჯელეს. „ჩემი მოხსენება შეხებოდა იმ გამოწვევებს, რომელიც აღმოსავლეთ პარტნიორობის მონაწილე სახელწიფოებს-საქართველოს, უკრაინას გააჩნია ევრონტეგრაციის გზაზე, შესაბამისად, თუ რა ფორმით უნდა გამოხატოს ევროპამ დახმარება ამ სახელმწიფოებისთვის, იქნება ეს ასოცირების შეთანხმების კონტექსტში ვაჭრობის ზრდის, იქნება ეს ქვეყნებში დასაქმების ხელშეწყობის, თავისუფალი მიმოსვლის ხლშეწყობის, თუ სხვა მიმართულებებით.“-აღნიშნა დავით ბაქრაძემ.
როგორი უნდა იყოს თანამედროვე სახელმწიფო და რა შეიძლება იყოს განვითარების პრიორიტეტები-ამ თემაზე იმსჯელეს ევროპა-უკრაინის მე-9 ფორუმის ფარგლებში გამართულ მორიგსესიაზე. ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი დავით ბაქრაძე აღნიშნულ დისკუსიაშიც მონაწილეობდა. სესიაზე ევროპისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის მონაწილე ქვეყნებში ელექტრონული მმართველობის სისტემის განვითარებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის გაძლიერების მნიშვნელობაზე იმსჯელეს.
ევროპა-უკრაინის ფორუმის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრმა, ასევე, შეხვედრა გამართა აღმოსავლეთ პარტნიორობის საკითხებში ლიტვის ელჩთან პავილიონის ზიგიმანტასთან, ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეაში ლიტვისდელეგაციის წევრთანრასაიუკნევიჩენესთან(ყოფილი თავდაცვის მინისტრი) და ლიტვის ოპოზიციური სეიმის ლიდერთან კუბილიუს ანდრიუსთან(ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოს ევროკავშირსა და ნატოში ინტეგრაციის პროცესსა და პერსპექტივებზე ისაუბრეს. სახელმწიფო მინისტრმა ლიტვურ მხარეს ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოს მიერ ასოცირების შესახებ შეთანხმებისა და სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში განხორციელებული რეფორმებისა და მიღწეული პროგრესის შესახებ.
ლიტვური მხარის მხრიდან პოზიტიურად შეფასდა როგორც ასოცირების შესახებ შეთანხმების, ისე დემოკრატიული რეფორმების განხორციელების კუთხით მიღწეული შედეგები. შეხვედრაზე განსაკუთრებით აღინიშნა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის უვიზო რეჟიმის დროულად ამოქმედების მნიშვნელობა.
საუბარი, ასევე, შეეხო 2016 წლის ნატო-ს ვარშავის სამიტისთვის მზადებასა და მოლოდინებს. ლიტვურმა მხარემ კიდევ ერთხელ დაადასტურა საქართველოს ევროატლანტიკური მისწრაფებების მტკიცე და ურყევი მხარდაჭერა. გამოითქვა იმედი, რომ სამიტის გადაწყვეტილებებში ადეკვატურად აისახება საქართველოს მიერ დაფიქსირებული პროგრესი.