გიორგი მარგველაშვილმა და პეტრო პოროშენკომ ხელი მოაწერეს დეკლარაციას საქართველოსა და უკრაინას შორის სტრატეგიული თანამშრომლობის შესახებ
საქართველო, თბილისი - 14:02 | 18.07.2017 ნანახია: 1431
საქართველოს და უკრაინის პრეზიდენტებმა ხელი მოაწერეს დეკლარაციას ,,საქართველოსა და უკრაინას შორის სტრატეგიული ურთიერთობების ჩამოყალიბების შესახებ".
დღეს ასევე ხელი მოეწერა შეთანხმებას საქართველოს მთავრობასა და უკრაინის მინისტრთა კაბინეტს შორის განათლებისა და მეცნიერების სფეროში თანამშრომლობის თაობაზე.
ერთობლივი დეკლარაცია მიზნად ისახავს ორ ქვეყანას შორის მჭიდრო პოლიტიკური და ეკონომიკური ურთიერთობების შემდგომ განვითარებას და საერთო ინტერესებისა და ქვეყნების წინაშე არსებული მსგავსი გამოწვევების გათვალისწინებით, მხარეებს შორის ორმხრივ და მრავალმხრივ ფორმატებში არსებული მჭიდრო პარტნიორული თანამშრომლობის კიდევ უფრო განმტკიცებას.
„ეყრდნობიან რა საქართველოს რესპუბლიკასა და უკრაინას შორის 1993 წლის 13 აპრილის მეგობრობის, თანამშრომლობისა და ურთიერთდახმარების შესახებ ხელშეკრულებაში ჩადებულ ფუძემდებლურ პრინციპებს,
ადასტურებენ რა ქართველ და უკრაინელ ხალხებს შორის მრავალსაუკუნოვან მეგობრობასა და კეთილმეზობლურ ურთიერთობებს, რომლებიც დაფუძნებულია საერთო ღირებულებებსა და ინტერესებზე, გახდნენ თავისუფალი სამყაროს სრულფასოვანი წევრები,
გამოხატავენ რა საქართველოსა და უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტისადმი უპირობო მხარდაჭერას, პატივს მიაგებენ საქართველოსა და უკრაინის დამოუკიდებლობისათვის დაღუპული ყველა მებრძოლის ხსოვნას, რომელთა საქმეც უკვდავყოფილია სახელმწიფო სუვერენიტეტის მოპოვებისა და დაცვის საქმეში,
პასუხობენ რა რუსეთის ფედერაციის მხრიდან საქართველოსა და უკრაინის ტერიტორიების ოკუპაციისა და რუსული აგრესიიდან მომდინარე საერთო გამოწვევებს,
დარწმუნებული არიან რა ქართველი და უკრაინელი ხალხების უპირობო მისწრაფებაში, განავითარონ თავისუფალი, დემოკრატიული და სამართლიანი სახელმწიფო,