გიორგი აბაშიშვილი ,,ინტერნეტი ყველა სოფლის ბიბლიოთეკას'' პროექტის შემაჯამებელ შეხვედრას დაესწრო
საქართველო, თბილისი - 14:07 | 16.06.2017 ნანახია: 1332
საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსი გიორგი აბაშიშვილი დღეს პრეზიდენტის სარეზერვოფონდიდან დაფინანსებული პროექტის „ინტერნეტი ყველა სოფლის ბიბლიოთეკას" საანგარიშო შეხვედრას დაესწროდა დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად პროექტის შედეგების განხილვაში მიიღო მონაწილეობა.
პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილის ინიციატივით დაწყებული პროექტის მიზანი, რომელსაც საქართველოსსაბიბლიოთეკო ასოციაცია უკვე მესამე წელია ახორციელებს სოფლის ბიბლიოთეკების განახლება, საზოგადოებისინფორმაციაზე და სახელმწიფო ონლაინსერვისებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა და ციფრული უნარ-ჩვევებისგანვითარებაა.
როგორც შეხვედრაზე გიორგი აბაშიშვილმა განაცხადა, პროექტის ფარგლებში განახლდა, კომპიუტერული ტექნიკითადა ინტერნეტით აღიჭურვა 151 სოფლის ბიბლიოთეკა, სპეციალიზებული ტრენინგების საშუალებით გადამზადდა 12 500-ე მეტი ბიბლიოთეკარი, რომლებიც აცნობენ სოფლის მოსახლეობას მათ ხელთ არსებულ საბიბლიოთეკომომსახურებას, ეხმარებიან მათ საჭირო ინფორმაციის მოძიებაში და სახელმწიფო ონლაინსერვისებით სარგებლობაში. 2017 წლის მონაცემების მიხედვით, წინა წელთან შედარებით, 55 პროცენტით გაიზარდა ყოველთვიური ვიზიტებისრაოდენობა ბიბლიოთეკებში და პროექტის ფარგლებში, კომპიუტერული მომსახურება მიიღო 13 ათასამდემომხმარებელმა.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, რომ ამ პროექტის ფარგლებშიგანახლებული ბიბლიოთეკებით სარგებლობენ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობა, რომელიცსაჭირო სერვისის მისაღებად კვეთს ე.წ. ადმინისტრაციულ საზღვარს.
გიორგი აბაშიშვილმა პრეზიდენტის ადმინისტრაციისა და სარეზერვო ფონდის მხრიდან სოფლის ბიბლიოთეკებისგანვითარებისათვის პროექტის გაგრძელების მზადყოფნა გამოთქვა და თავის მხრივ საერთაშორისო ორგანიზაციებსპროექტში ჩართვისაკენ მოუწოდა.
პროექტში ჩართულია საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა, რომელიც საბიბლიოთეკოასოციაციასთან ერთად იყენებს საქართველოს საჯარო ბიბლიოთეკების ქსელს, რათა სოფლის მოსახლეობა ეზიაროსთანამედროვე შესაძლებლობებს.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საჯარო ბიბლიოთეკის თავმჯდომარე გიორგი კეკელიძე, საბიბლიოთეკო ასოციაციისთავმჯდომარე რუსუდან ასათიანი, საერთაშორისო ორგანიზაციების „აირექსის" Beyond Access წარმომადგენლები დაბიბლიოთეკარები.