გიორგი მარგველაშვილი თურქეთის პრემიერ-მინისტრს შეხვდა
საქართველო, თბილისი - 17:47 | 23.05.2017 ნანახია: 1236
პრეზიდენტის სასახლეში გამართულ შეხვედრაზე გიორგი მარგველაშვილმა მადლობა გადაუხადათურქეთს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მხარდაჭერისთვის დააღნიშნა, რომ თურქეთი საქართველოს უმნიშვნელოვანესი პარტნიორია.
შეხვედრისას განიხილეს რეგიონში არსებული უსაფრთოხების საკითხები, ასევე ორმხრივითანამშრომლობისა და ეკონომიკური ურთიერთობების თემები.
თურქეთის პრემიერმინისტრმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ თურქეთი ყოველთვის იქნებასაქართველოს ნატო-ში ინტეგრაციის მხარდამჭერი.
როგორც გიორგი მარგველაშვილმა შეხვედრაზე აღნიშნა, საქართველო და თურქეთი ერთმანეთთანდაკავშირებულია უამრავი, ძალიან საინტერესო ინიციატივით, რომელიც ხელს უწყობს როგორცორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობას, ასევე, რეგიონულ თანამშრომლობასაც. შეხვედრაზეგანიხილეს ყველა ის საკითხი, რომელიც კიდევ უფრო გააღრმავებს და გააძლიერებს ამთანამშრომლობას.
აღინიშნა, რომ ქვეყნებს შორის ურთიერთობები ძალიან წარმატებულად და დინამიურადვითარდება.
„საქართველოს თურქეთთან ძალიან აქტიური დღის წესრიგი აქვს, როგორც ორმხრივიურთიერთობების, ასევე მრავალმხრივი ურთიერთობების მიმართულებით. რეგიონულითანამშრომლობის განვითარებისთვის. სასიხარულო და მნიშვნელოვანია, როდესაც ეს ხდება მაშინ,როდესაც საქართველო დამოუკიდებლობის დღეს ზეიმობს.
გარდა ამისა, ნატო-ს წევრი ქვეყნები ემზადებიან ბრიუსელის სამიტისათვის, აქედან გამომდინარე,ნებისმიერი შეხვედრა ნატო-ს წევრი სახელმწიფოების უმაღლესი თანამდებობის პირებთანჩვენთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია.
თურქეთი საქართველოს ძალიან აქტიური მხარდამჭერია ნატო-სთან ინტეგრაციისმიმართულებით. ვარშავის სამიტზე ხაზგასმით აღინიშნა შავი ზღვის უსაფრთხოებისპრობლემატიკა. შავი ზღვის უსაფრთხოების პრობლემატიკაში კი, თურქეთს ძალიან დიდიწვლილი მიუძღვის.
გარდა ამისა, საქართველო - ნატო-ს ორმხრივი ურთიერთობის კონტექსტში თურქეთიმონაწილეობს არსებითი პაკეტის იმპლემენტაციაში და ყველა იმ რეფორმაში, რომელიც საქართველოში ხორციელდება ნატო-სთან ინტეგრაციის მიზნით. ასე რომ ეს ჩართულობაუაღრესად ხელშემწყობია საქართველოს ნატო-ში ინტეგრაციისათვის," - აღნიშნა საქართველოსპრეზიდენტის საგარეო ურთიერთობათა მდივანმა თენგიზ ფხალაძემ.
შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსი გიორგიაბაშიშვილი, ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი დავით რაქვიაშვილი, პრეზიდენტისსაგარეო ურთიერთობათა მდივანი თენგიზ ფხალაძე, პოლიტიკური მდივანი ფიქრია ჩიხრაძე,საქართველოს ელჩი თურქეთის რესპუბლიკაში ირაკლი კოპლატაძე და ასევე თურქეთისმთავრობის წევრები.