ეკა ბესელია ნოტარიუსთა საერთაშორისო კავშირის თავმჯდომარეს შეხვდა
საქართველო, თბილისი - 18:09 | 10.05.2017 ნანახია: 1528
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ეკა ბესელია საქართველოში ვიზიტით მყოფ ნოტარიუსთა საერთაშორისო კავშირის თავმჯდომარეს, ხოსე მარკენიო დელანოს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ისაუბრეს ნოტარიუსთა საერთაშორისო კავშირის კონგრესზე, რომელიც თბილისში ხვალ გაიხსნება და ასევე, სამომავალო თანამშრომლობისპერსპექტივებზე.
ნოტარიუსთა საერთაშორისო კავშირის თავმჯდომარის განცხადებით, საქართველოში პირველად ტარდება ასეთი უმნიშვნელოვანესი შეხვედრა და მასში მონაწილეობას87 ქვეყნის 200-მდე ნატარიუსი მიიღებს. ხოსე მარკენიო დე ლანომ აღნიშნა, რომ ფორუმი ძალიან მნიშვნელოვანია თანამშრომლობის გაღრმავებისთვის, რაც თავისმხრივ ხელს შეუწყობს სანოტარო სერვისების განვითარებას მომავალში. მისივე თქმით, ეს შეხვედრა ხელს შეუწყობს სხვადასხვა ქვეყნის ნოტარიუსებს შორისონფორმაციის გაცვლას და გამოცდილების გაზიარებას. ნოტარიუსთა საერთაშორისო კავშირის თავმჯდომარემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ფორუმის მონაწილეებისთვისგანსაკუთრებით საინტერესოა საქართველოს გამოცდილების გაზიარება, რადგან საქართველოს სანოტარო სისტემა ძალიან პროგრესული და ძალიან განვითარებულია.
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ეკა ბესელიამ განაცხადა, რომ საქართველოს ნოტარიუსთა პალატა ძალიან აქტიურად მონაწილეობს საერთაშორისოფორუმებში იმისთვის, რომ წრაფად მოხდეს ახალი სტანდარტების დანერგვა და ამ მხრივ საქართველოს კარგი პროგრესი აქვს. მისივე თქმით, ნოტარიუსთასაერთაშორისო კავშირთან ასეთი მჭიდრო თანამშრომლობა ძალიან მნიშვნელოვანია როგორც იურტიციის სამინისტროსთვის და ნოტარიუსთა პალატისთვის, ასევესაქართველოს პარლამენტისთვისაც. „ჩვენ რამდენიმე მნიშვნელოვანი ცვლილება მივიღეთ „ნოტარიატის შესახებ" კანონში და ამით ძალიან გავაუმჯობესეთ სანოტარომომსახურების ხელმისაწვდომობა მთელი ქვეყნის მასშტაბით", - აღნიშნა ეკა ბესელიამ.
მისივე თქმით, ფორუმის ფარგლებში საუკეთესო პრაქტიკის და გამოცდილების გაზიარება კიდევ უფრო გაამდიდრებს და გააძლიერებს საქართველოს სანოტაროსისიტემას. ეკა ბესელიამ შეხვედრაზე განაცხადა, რომ კომიტეტი და ზოგადად პარლამენტი საქართველოს ნოტარიუსთა პალატას დაეხმარება, რომ სისტემას კარგისაკანონმდებლო ბაზა ჰქონდეს. იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ ექსპერტული მოსაზრებების გაზიარება პარლამენტისთვისაცსაინტერესო იქნება ახალი სტანდარტების დანერგვის თვალსაზრისით.
საერთაშორისო კავშირის თავმჯდომარემ, ხოსე მარკენიო დე ლანომ ორგანიზაციის სახელით მზადყოფნა გამოთქვა ქართულ მხარეს ნებისმიერ საკითხზე ექსპეტულიდახმარება გაუწიოს.
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის ეკა ბესელიასა და ნოტარიუსთა საერთაშორისო კავშირის თავმჯდომარის, ხოსე მარკენიო დე ლანოს შეხვედრასსაქართველოს ნოტარიუსთა პალატის გამგეობის თავმჯდომარე ნინო ხოფერია ესწრებოდა.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ, იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ეკა ბესელიამ ჟურნალისტებთან კომენტარი გააკეთა.
„საქართველოს ნოტარიატთა სისტემას აქვს ერთ-ერთი საუკეთესო შეფასება და როდესაც ვესაუბრებოდი ნოტარიუსთა საერთაშორისო კავშირის პრეზიდენტს, მანაღნიშნა, რომ საქართველო არის მოწინავე, საქართველო არის ლიდერი ამ მხრივ და ისინი საუკეთესო გამოცდილებას იღებენ საქართველოს სამართლებრივი სისტემიდან,რომელიც ნოტარიატთა საქმიანობას ეხება. ჩვენ გამოვყავით შემდგომი თანამშრომლობის საინტერესო სამართლებრივი სივრცე, ეს არის ექსპერტული მოსაზრებები დაშევთანხმდით , რომ ამ თანამშრომლობას გავაგრძელებთ. მე ძალიან კმაყოფილი ვარ ასეთი მაღალი შეფასებების მოსმენის შემდეგ და იყო ძალიან კარგი მხარდაჭერისდემონსტრირება საქართველოს მიმართ იმ რეფორმების გამო, რომლებიც ბოლო წლებში გატარდა ნოტარიატთა სამართლებრივი სისტემისა დ ინსტიტუციურიგაძლიერებისთვის",- აღნიშნა ეკა ბესელიამ.