აფხაზებს და ოსებს უნდა ვაჩვენოთ, როგორ შეგვიძლია ავტონომიების გაძლიერება - გიორგი მარგველაშვილი
საქართველო, თბილისი - 15:25 | 08.05.2017 ნანახია: 1246
საქართველოს პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი დღეს საკონსტიტუციო ცვლილებების საყოველთაო განხილვაში ჩაერთო და პირველი შეხვედრა პარლამენტის თავმჯდომარესთან და კომისიის წევრებთან ერთად ბათუმში, შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გამართა.
პრეზიდენტის განცხადებით, დღეს, როცა ოკუპირებულია საქართველოს ტერიტორიები საქართველოს კონსტიტუციიდან მთავარსარდლის გაქრობა პრინციპულ პრობლემას ქმნის.
"ნომინალურად პრეზიდენტს ერქმევა მთავარსარდალი, მაგრამ ვერცერთ გადაწყვეტილებას ვერ იღებს. ომის გამოცხადებასთან დაკავშირებითაც კი, პრეზიდენტს მოუვა პრემიერ-მინისტრის წარდგინება და პრეზიდენტს დისკრეციაც კი არ აქვს გადაწყვიტოს გამოაცხადოს თუ არ გამოაცხადოს ომი.
როდესაც არის ომიანობის მდგომარეობა, პრეზიდენტი მართავს ქვეყანას დეკრეტებით. ეს არის ის ადამიანი, რომელსაც არასდროს არავითარი შეხება არ ქონია რეალურად არც შეიარაღებულ ძალებთან და არც ქვეყნის მართვასთან'', - განაცხადა პრეზიდენტმა.
გიორგი მარგველაშვილმა საკონსტიტუციო კომისიის ის პოლიტიკური გადაწყვეტილება გააკრიტიკა, რომლის მიხედვითაც იქნა მიღებული გადაწყვეტილება, რომ არ გადასინჯულიყო ქვეყნის ტერიტორიული მოწყობა. პრეზიდენტის აზრით, სწორედ ამ ცვლილებებით უნდა მომხდარიყო საქართველოს ტერიტორიული მოწყობის პრინციპების გადასინჯვა.
"აფხაზებს და ოსებს უნდა ვაჩვენოთ, როგორ შეგვიძლია ავტონომიების გაძლიერება, მათ შორის ეს უნდა მომხდარიყო აჭარის მაგალითზე, მათ შორის აჭარამ უნდა აჩვენოს, რომ აი ასეთი ავტონომია შეიძლება იყოს და დაინახონ ჩვენმა ძმებმა, აფხაზეთში და ოსეთში, როგორც შეგვიძლია ვამუშაოთ ავტონომიები ერთიან სისტემაში'', - აღნიშნა პრეზიდენტმა.