აიკრძალება თამბაქო, თამბაქოს რეალიზაცია და განლაგება ღია რეკლამით - გუგული მაღრაძე
საქართველო, თბილისი - 16:04 | 18.04.2017 ნანახია: 2173
საქართველოს პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტი თამბაქოს კონტროლის შესახებ კანონპროექტს განიხილავს. დეპუტატ გუგული მაღრაძის თქმით კანონპროექტის თანახმად შესაბამისი შეზღუდვები ეხება ელექტრონულ სიგარეტსაც, რადგან ის არანაკლებ მავნებელია ადამიანის ჯანმრთელობისთვის.
მისი თქმით, ელექტრონული სიგარეტი ისევე მავნებელია, როგორც თამბაქოს სხვა სახეობები.
„ვკრძალავთ თამბაქოს არაპირდაპირი წესით პროპაგანდასაც, მაგალითად, აქ შეიძლება იყოს ტკბილეული ან ისეთი სათამაშო, რომელიც თამბაქოს ნაწარმის იმიტაციას ახდენს. კანონის მიღების შემდეგ, აიკრძალება თამბაქოს ნაწარმის, თამბაქოს აქსესუარების, თამბაქოს მოხმარებისთვის განკუთვნილი მოწყობილობების რეალიზაცია და განლაგება ღია რეკლამით. დახურული უნდა იყოს „ბოქსები“. ახლა გამოფენილი რომ არის ნაირ-ნაირი სიგარეტები, დახურული უნდა იყოს. აიკრძალება ასევე, რეკლამა ბილბორდებზე. ხშირად ვითვლი ხოლმე 10 ბილბორდიდან რამდენზეა სიგარეტის რეკლამა, დაახლოებით 6-7-ზე არის სიგარეტის რეკლამა“, – განაცხადა გუგული მაღრაძემ.
მისივე თქმით, მოწევა უნდა აიკრძალოს ყველა დახურულ ადგილას, გარდა ფიზიკური პირის ოჯახისა.
„სამედიცინო სფეროს წარმომადგენლებს ხშირად უნახავთ დოკუმენტური ფილმები, რომ ქირურგი აკეთებდა ოპერაციას, დამხმარე მიაწოდებდა სიგარეტს, ერთ-ორ ნაფაზს დაარტყამდა და მერე გააგრძელებდა ოპერაციას. მსგავსი რაღაც ჩვენთან არ ხდება და არც ერთ სამედიცინო დაწესებულებაში ჩვენთან არ ეწევიან. სკოლებმა მოახერხეს, სკოლის შენობაში, ეზოში არ ხდება მოწევა, მაგრამ უმაღლეს სასწავლებლებში ასე არ არის“, – განაცხადა გუგული მაღრაძემ.