საქართველოს პრეზიდენტი ოფიციალური ვიზიტით ბელარუსის რესპუბლიკას ეწვევა
საქართველო, თბილისი - 15:19 | 28.02.2017 ნანახია: 1402
საქართველოს პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი დღეს ბელარუსისრესპუბლიკას ოფიციალური ვიზიტით ეწვევა.
ქვეყნის პირველ პირს მინსკის ნაციონალურ აეროპორტში ბელარუსის რესპუბლიკისვიცეპრემიერი მიხაილ რუსი, საგარეო საქმეთა მინისტრი ვლადიმირ მაკეი, ასევებელარუსის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში მიხაილ მიატლიკოვი და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩიბელარუსში დავით კოტარია დახვდებიან.
საქართველოს პრეზიდენტი ვიზიტის ფარგლებში ხვალ ოფიციალურ შეხვედრებს გამართვს. სახელმწიფოს მეთაური ბელარუს კოლეგას ალექსანდრე ლუკაშენკოს ჯერპირისპირ, ხოლო შემდეგ გაფართოებულ ფორმატში შეხვდება.
საქართველოსა და ბელარუსის პრეზიდენტები შეხვედრების შემდეგ მედიისთვის ერთობლივ განცხადებებს გააკეთებენ და დოკუმენტს მოაწერენ ხელს.
საქართველოს პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი დამოუკიდებლობის სასახლის საპატიო სტუმართა ხეივანში ხის დარგვის ცერემონიაშიც მიიღებს მონაწილეობასდა მინსკში გამარჯვების მონუმენტს გვირგვინით შეამკობს.
გიორგი მარგველაშვილი ბელარუსის რესპუბლიკაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, ქართულ დელეგაციასთან ერთად, შეხვედრებს ბელარუსის რესპუბლიკისეროვნული კრების რესპუბლიკის საბჭოს თავმჯდომარესთან მიხაილ მიასნიკოვიჩთან და ეროვნული კრების წარმომადგენელთა პალატის თავმჯდომარესთანვლადიმირ ანდრეიჩენკოსთან გამართავს.
საქართველოს პრეზიდენტი როგორც პირისპირ, ასევე გაფართოებულ ფორმატში ბელარუსის რესპუბლიკის პრემიერმინისტრს ანდრეი კობიაკოვსაც შეხვდება.
ქვეყნის პირველი პირი კულტურული ღონისძიებების ფარგლებში დიდი სამამულო ომის ბელარუსის რესპუბლიკის სახელმწიფო მუზეუმს, ასევე მრავალფუნქციურიკულტურულ-სპორტული კომპლექსს „მინსკ არენა“ და ბელარუსის მაღალი ტექნოლოგიების პარკს დაათვალიერებს.
გიორგი მარგველაშვილი ბელარუსის ეროვნულ ტექნიკურ უნივერსიტეტში საჯარო ლექციას წაიკითხავს. ვიზიტის ბოლოს ქვეყნის პირველი პირი ქართულდელეგაციასთან ერთად მემორიალურ კომპლექსს “დიდების ყორღანი” ყვავილების თაიგულით შეამკობს.
დელეგაციის შემადგენლობაში არიან: საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი გიორგი გახარია, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსიგიორგი აბაშიშვილი, ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი დავით რაქვიაშვილი, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ვახტანგ მახარობლიშვილი,პრეზიდენტის საგარეო ურთიერთობათა მდივანი თენგიზ ფხალაძე, პრეზიდენტის მრჩეველი ეკონომიკურ საკითხებში მაია მელიქიძე და საქართველოს პრეზიდენტისსაპარლამენტო მდივანი ანა დოლიძე.